U okviru priprema za prolećni deo šampionata i dvomeč u četvrtfinalu Kupa evropskih šampiona protiv milanskog Intera, fudbaleri beogradske Crvene zvezde su u februaru 1981. godine na turneji po Engleskoj odigrali čak sedam utakmica u 13 dana.
Ono što je obeležilo ovu turneju je pobeda nad tada još aktuelnim šampionom Evrope Notingem Forestom, ali i neočekivan, katastrofalan poraz od engleskog drugoligaša Svonsi Sitija (Svonsi Siti je klub iz Velsa koji se već decenijama takmiči u engleskim ligama). To je do današnjih dana ostao najteži poraz Crvene zvezde u međunarodnim utakmicama.
Zvezda je u sedam susreta zabeležila samo dve pobede, dva puta je igrala nerešeno i pretrpela tri poraza, uz 11 datih i čak 18 primljenih golova. Završnica turneje je bila naročito porazna jer su “crveno-beli” u poslednja dva meča primili čak 10, a postigli samo jedan gol!
Bilo je to opasno kockanje sa ugledom koji je Zvezda ranijih godina sticala na Ostrvu, kada je, prezentujući lepršav i dopadljiv fudbal iz međunarodnih kup-takmičenja redom izbacivala Liverpul, Arsenal, Vest Bromvič Albion …
Ipak, trijumf nad Notingem Forestom pokazao je koliko Zvezda može. Londonski “Dejli Mejl” je posle utakmice napisao: “Forest je bio u pravom smislu te reči deklasiran od tima koji bi ga vrlo lako već u ovogodišnjoj sezoni mogao naslediti na postolju evropskog šampiona.”
Drugi londonski dnevnik “Tajms“, u tekstu pod naslovom “Forest pao pred Crvenom zvezdom“, takođe nije štedeo komplimente na račun igre gostiju iz Beograda: “Jugosloveni, koji u četvrtfinalu Kupa šampiona igraju sa Interom, posle izvanredne igre u Notingemu po svemu sudeći idu dalje, štaviše oni su sada možda i jedan od najozbiljnijih pretendenata na šampionski tron.”
Opravdanje za ovako loše rezultate može biti činjenica da fudbaleri Crvene zvezde nisu bili u punoj takmičarskoj formi, za razliku od njihovih protivnika koji nisu prekidali šampionat. “Teške” noge u Zvezdinih igrača naročito su bile primetne u drugim poluvremenima i kako je turneja odmicala …
“Crveno-beli” su na turneju otputovali bez povređenih – kapitena i “spiritus movensa” ekipe Vladimira Petrovića-Pižona, Srboljuba Stamenkovića i prvog golmana Živana Ljukovčana, koji je imao peh na jednom treningu. Ljuko, kaži šta se tačno dogodilo:
“Na treningu, Šestić je šutirao u moju levu stranu. Uspeo sam da odbijem loptu do Janjanina. Hteo sam da, “preko kolena”, nekako sprečim njegov šut u suprotnu stranu gola. Na zaleđenom terenu su mi se noge odjednom izmakle. Pao sam. U ruci sam osetio neku “struju”. Odmah sam osetio da ruka nije izdržala. Naš fizioterapeut Aca Kotlajić se, igrom slučaja, našao iza gola. Doviknuo sam: “Aco, pukla je!” Odgovorio mi je: “Nije, Ljuka, samo je iščašena!” Na žalost, bio sam ja u pravu …”
I to se desilo Ljukovčanu kada je bio u izuzetnoj formi, na pragu reprezentacije, pred najvažnije utakmice te Zvezdine generacije protiv Intera …
Za Zvezdu su u Engleskoj nastupali: golmani Dragan Simeunović i Goran Živanović, Zlatko Krmpotić, Milan Jovin, braća Boško i Milko Đurovski, Srebrenko Repčić, Rade Savić, Dragan Miletović, Ivan Jurišić, Slavoljub Muslin, Miloš Šestić, Slobodan Goračinov, Rajko Janjanin, Milan Janković, Slavko Radovanović i Ljubiša Stojanović. Trener je bio Branko Stanković.
Zvezda je te sezone odbranila titulu prvaka i 14. put postala šampion Jugoslavije. Uprkos velikim očekivanjima, “crveno-beli” nisu prošli Inter u Kupu evropskih šampiona – posle odličnog rezultata u prvoj utakmici u Milanu (1:1), Beograđani su poklekli na svojoj Marakani – 0:1.
Notingem Forest, dvostruki šampion Evrope, nije došao u priliku da osvoji i treću uzastopnu titulu najbolje fudbalske ekipe Starog kontinenta jer je već u prvom kolu eliminisan od sofijskog CSKA (dva puta po 1:0). Titulu šampiona Evrope osvojio je Liverpul trijumfom 1:0 nad madridskim Realom u finalu.
Svonsi je tu sezonu završio na trećem mestu u Drugoj diviziji i plasirao se u Prvu diviziju (današnja Premijer liga Engleske).
REZULTATI ZVEZDE NA ENGLESKOJ TURNEJI (ferbuar 1981. godine)
Birmingem, 2. februar: Vest Bromvič Albion – CRVENA ZVEZDA 4:2 (2:0)
Strelci za Zvezdu: Rade Savić i Srebrenko Repčić.
Notingem, 4. februar: Notingem Forest – CRVENA ZVEZDA 1:3 (0:2)
Strelci za Zvezdu: Srebrenko Repčić (2) i Miloš Šestić.
6. februar: mlada reprezentacija Danske – CRVENA ZVEZDA 1:1 (0:0)
Strelac: Slobodan Goračinov
Vindzor, 8. februar: Vindzor Iton – CRVENA ZVEZDA 0:2 (0:0)
Strelac za Zvezdu: Srebrenko Repčić (2)
London, 9. februar: Votford – CRVENA ZVEZDA 2:2 (1:0)
Strelci za Zvezdu: Rade Savić i Ljubiša Stojanović
Lester, 11. februar: Lester Siti – CRVENA ZVEZDA 3:0 (1:0)
Svonsi, 14. februar: Svonsi Siti – CRVENA ZVEZDA 7:1 (2:1)
Srelac za Zvezdu: Srebrenko Repčić