Prvi put su se u nekom službenom meču košarkaši beogradske Crvene zvezde sa grčkim PAOK-om susreli u okviru četvrtfinalne grupe Kupa Radivoja Koraća u sezoni 1987/88. Prva utakmica odigrana je 9. decembra 1987. godine u Solunu.
PAOK su predvodili američki tandem Delejni Rad (igrao za Jutu Džez između 1989 i 1992. godine) i Mark Petvej, kao i Grci Panajotis Fasulas i Nikos Stavropulos, osvajači zlatne medalje sa reprezentacijom na Evropskom šampionatu iz juna te godine.
Jedan od aduta ove ekipe bio je i Grk rođen u SAD Džon Korfas, osvajač srebra sa nacionalnim timom dve godine kasnije u Jugoslaviji.
Ekipu je trenirao Amerikanac Džoni Nojman, bivši NBA-igrač Indijane Pejsersa, Bafalo Brejza i Los Anđeles Lejkersa.
Zvezda je rivalima ulivala strahopoštovanje, naročito na bekovskim i krilnim pozicijama. Tu su bili brzonogi plejmejkeri Zoran Radović i Srđan Dabić i izvanserijski šuteri Branislav-Bane Prelević, Aleksandar Trifunović, Nebojša Ilić, Ivo Petović i Slobodan Janković.
Kada je u pitanju bila borba pod obručima, taj zadatak preuzimali su sjajni centri reprezentativnog formata Mirko Milićević, Nikola Jovanović i Predrag Bogosavljev …
Trener je bio Vlado Đurović, koji je godinu i po dana ranije sa Zadrom osvojio šampionsku titulu trijumfom nad, svi su mislili, nepobedivom Cibonom.
Beogradski “crveno-beli” nosili su titulu aktuelnog vicešampiona Jugoslavije, pošto su u finalnoj seriji “plejofa” sa 2:0 poraženi od gradskog rivala Partizana.
Međutim, najveći posao uradili su u polufinalu kada su na krilima sjajnih partija Baneta Prelevića sa 2:1 eliminisali apsolutnog favorita Cibonu sa Draženom Petrovićem. “Cibosi” su regularni deo sezone završili na prvom mestu sa neverovatnim skorom od 22:0!
Elem, Zvezdu u Solunu nisu impresionirali bučni domaći navijači, kao ni Amerikanci i grčki reprezentativci u ekipi PAOK-a, pa se u Beograd vratila pevajući, sa vrednom pobedom od 93:88 (49:40).
Revanš je odigran 13. januara naredne godine u beogradskoj dvorani “Pionir” u neobičnoj atmosferi. Tih godina je mnogo Grka studiralo na Beogradskom univerzitetu, pa se na tribinama našlo preko dve hiljade uglavnom grčkih studenata. To je u startu donelo tenzije u hali, koje su se ubrzo prenele i na parket.
Meč je prvi put prekinut kod rezultata 22:20 za goste. Zglobni koševi tada nisu bili opšteprihvaćeni standard, pa je prilikom “zakucavanja” Petvej razbio tablu.
Tom prilikom centar PAOK-a je povredio ruku, ali je nastavio igru sa zavojem oko desne podlaktice.
Meč je nastavljen, ali je ubrzo ponovo prekinut.
Nakon jednog uspešnog kontranapada domaćina, loptu je na početku napada PAOK-a pod svojim obručem prihvatio Džon Korfas. Agresivni Zoran Radović je načinio prekršaj nad njim, a Grk se, ni pet, ni šest, naglo okrenuo i pesnicom udario plejmejkera Zvezde posred lica, koji se nakon toga opružio na parketu.
Trenutak neverice, niko ipak nije očekivao ovakav potez beka PAOK-a. Prvi se “snašao” Zoranov saigrač, centar Mirko Milićević, prišao je Korfasu i uzvratio mu istom merom. Košarkaši gostujuće ekipe osvetnički su krenuli ka Milićeviću, a prvi je dotrčao Takis Karaculidis i zahvatio ga krošeom. Mirko je herojski, na nogama, izdržao nalete sa svih strana …
Epilog nemilih scena: iz igre su isključeni Korfas i Milićević.
Regularni deo utakmice završen je bez pobednika (83:83), a po tadašnjim pravilima, meč nije mogao da se okonča nerešenim rezultatom, pa je odigran produžetak.
Domaćini su u dodatnih pet minuta slavili sa 93:88 i petim uzastopnim trijumfom u četvrtfinalnoj grupi “C” kolo pre kraja obezbedili prvo mesto i dvomeč sa Realom u polufinalu takmičenja. PAOK je sa jednom pobedom i pet poraza zauzeo poslednje mesto u grupi.
Madriđani su bili bolji od “crveno-belih” u polufinalu, ali i od Cibone u finalu i uzeli trofej namenjen pobedniku Kupa Radivoja Koraća.
Da susreti Zvezde i PAOK-a ne mogu da prođu bez skandala, pokazala je već naredna sezona u istom takmičenju. Žreb je hteo da se susretnu isti rivali, ovaj put već u drugom kolu.
Bane Prelević, koji je prošli put nastupao za jugoslovenskog predstavnika, sada je u dresu solunskih “crno-belih”, zajedno sa Korfasom, činio fantastičan bekovski tandem.
Poziciju krila pokrilo je pojačanje iz SAD – Majk Džons. Bio je to tim koji je gajio ozbiljne ambicije da prekine dominaciju Arisa u grčkom šampionatu i što dalje dogura u Evropi.
PAOK je u prvoj utakmici u Solunu, 1. novembra 1988. godine, pobedio rezultatom 95:85, dobivši drugo poluvreme (tada je jedan košarkaški meč bio podeljen na poluvremena, ne na četvrtine, kao danas) sa 54:37. Bila su to neka druga vremena kada je, na primer, ekscentrični trener PAOK-a Nojman tokom čitavog susreta na klupi mogao da puši i ispija viski.
Kao i prošle sezone, u revanš-meču odigranom 8. novembra, halu “Pionir” zaposeli su Grci, njih tri hiljade. Ekipa PAOK-a je dominirala veći deo susreta i u 25. minutu je vodila sa 50:37. Računajući prvi susret, bila je u plusu 23 poena! Boban Janković je izašao zbog pete lične i apsolutno sve je išlo na vodenicu gostiju.
Zvezda je, međutim, načinila neverovatan preokret i od tog 25. minuta serijom 58:35 stigla do vođstva 95:85. Taj rezultat je bio ispisan na semaforu sa poslednjim zvukom sirene.
Kako je prvi meč u Solunu završen trijumfom domaćina takođe od 10 poena razlike, ušlo se u produžetak.
Gosti su besneli smatrajući da je italijanski sudija Alberto Grosi obilato pomogao domaćinima da stignu do tog podviga. Prelević je nakon utakmice izjavio kako je to bila jedna od najvećih sudijskih krađa u njegovoj karijeri, što su mu navijači Zvezde, čiji je on bio dojučerašnji ljubimac, sigurno uzeli za zlo …
Grosi je podbacio loptu za nastavak igre u produžetku. Igrač PAOK-a Jorgos Makaros je, po mišljenju arbitra, nepravilno reagovao, pa je lopta dosuđena domaćinima.
To je bila kap koja je prelila čašu za prvog stratega gostiju Nojmana, pa je onako krupan, dva metra visok i preko 100 metara težak, svom silinom gurnuo omalenog italijanskog sudiju. Grosi se jedva pridigao, što od siline kontakta, što od šoka, ali je i dalje bio na meti razjarenog Nojmana, koga su jedva zaustavili da ne napravi još veći belaj.
Epilog: Grosi je odmah prekinuo utakmicu, koja je kasnije registrovana službenim rezultatom. Odlučeno je da Zvezda ide dalje, u četvrtfinale, a trener Nojman je kažnjen zabranom obavljanja svih funkcija u amaterskoj košarci.
“Crveno-beli” su osvojili drugo mesto u “C” četvrtfinalnoj grupi i nisu se plasirali u polufinale.
Pomenimo još jednu bizarnost vezanu za sudare ova dva kluba: njihov dvomeč iz oktobra 1992. godine u Evroligi nikada nije odigran. Oba susreta registrovana su službenim rezultatom 2:0 za grčku ekipu zbog sankcija Ujedinjenih nacija prema SR Jugoslaviji, koje su obuhvatale i zabranu učešća sportskih ekipa iz ove zemlje u međunarodnim takmičenjima.