Devetog dana olimpijskih takmičenja rukometašice su obezbedile plasman u finalnu grupu, među četiri najbolje selekcije na turniru, a uspešne su bile i košarkašice plasmanom u polufinale. Naši muški parovi bili su uspešni u sportovima sa reketom, pobede su zabeležili dublovi Živojinović-Ivanišević u tenisu i Lupulesku-Primorac u stonom tenisu. Slobodanka Boba Čolović, dostojna naslednica legendarne Vere Nikolić, plasirala se u veliko finale trke na 800 metara, a sjajni bokser Damir Škaro savladao je i drugu prepreku najavivši visoke domete u poluteškoj kategoriji, u kojoj su njegovi prethodnici Mate Parlov, Slobodan Kačar i Anton Josipović osvojili zlatnu medalju.
Plivačka takmičenja, koja su donela čak 11 novih svetskih rekorda, prošla su u znaku Istočne Nemice Kristin Oto i Amerikanca Mata Bjondija. Još dvojici dizača tegova poništen je rezultat zbog pozitivnog doping-testa.
DEVETI DAN, 25. SEPTEMBAR 1988. GODINE
Rukometašice Jugoslavije plasirale su se u završnicu takmičenja, uprkos porazu od Čehoslovačke 17:21 (7:8), u meču poslednjeg kola “A” grupe. “Plavima” je za prolaz dalje bio dovoljan i poraz do četiri gola razlike, što se upravo i dogodilo.
Početak nije bio ohrabrujući, jer su rivalke povele sa 6:0, a prvi gol Jugoslavije je postigla tek u 18. minutu. Naše rukometašice izjednačile su na 15:15 u 52. minutu, ali je onda zbog protesta isključen selektor Dragan Nišević, a crveni karton dobila je i Dragana-Gaga Pešić. Čehoslovakinje su to iskoristile i ponovo stvorile razliku. Srećom, u trenucima kada se odlučivao meč, raspoložene su bila Zita Galic, Ljubinka Janković i golman Slavica Đukić.
– Ne znam koliko sam objektivan, ali ovo je sudijski lopovluk! Svaki kontakt je suđen kao naše probijanje u napadu, poništili su nam tri gola, protivnice su imale sedam, mi samo jedan sedmerac … – bljuvao je posle meča vatru prema norveškom sudijskom paru Ludvigsen-Sjong selektor Nišević.
Jugoslavija je ušla u finalnu grupu od četiri selekcije koje će odlučivati o medaljama. Prvu utakmicu igraće protiv Sovjetskog Saveza, drugu protiv Norveške i poslednju protiv Južne Koreje.
JUGOSLAVIJA: Đurić, Krstić, Rinčić, Pešić 3, Galic 4, Janković 3, Đurica, Kolega 3, Ljiljana Mugoša, Svetlana Mugoša 1, Stojanović 3, Đukić.
I košarkašice su se plasirale dalje, tačnije u polufinale, pošto su u odlučujućoj utakmici nadigrale istog protivnika – Jugoslavija – Čehoslovačka 69:57 (41:15). Iako bez pomoći Razije Mujanović, koja je povredila koleno u susretu sa SAD, “plave” su, predovođene plejmejkerom Anđelijom-Anđom Arbutinom, košgeterom Danirom Nakić i drugim centrom Polonom Dornik, dobrom odbranom i brzim kontranapadima prosto deklasirale rivalke u prvom delu, koji su rešile u svoju korist sa 26 poena razlike! Nastavak meča bio je samo rutinsko čuvanje stečenog kapitala.
Australija je u “A” grupi načinila iznenađenje i u poslednjem kolu savladala Sovjetski Savez rezultatom 60:48 (30:30). Na taj način, naše košarkašice su u polufinalu, umesto projektovanog protivnika SSSR-a, dobile “kengurke”.
JUGOSLAVIJA: Vangelovska 8, Lakić, Lelas, Vild, Kvesić, Nakić 24, Golić 5, Dornik 19, Bajkuša, Arbutina 13, Milošević.
Poslednji naš adut u plivačkim takmičenjima Darjan Petrič zauzeo je poslednje, osmo mesto u finalu trke na 1.500 metara. Ostvario je vreme 15:37,12 minuta, što je bilo za oko 27 sekundi slabije od njegovog najboljeg rezultata na ovoj deonici, sa kojim je osvojio bronzanu medalju na Svetskom prvenstvu u vodenim sportovima 1982. godine u ekvadorskom Gvajakilu.
Slobodan Živojinović i Goran Ivanišević sa 6:3, 7:6 i 6:3 savladali su švajcarski par Hajnc Gintard-Jakob Hlasek i plasirali se u četvrtfinale teniskog turnira u igri parova. Tamo su ih čekali veliki favoriti – Španci Emilio Sančez i Serhio Kazal, jedan od najboljih muških parova tog vremena.
Nakon što je sa 3:2 apsolvirao Bugarina Dejana Kirilova u premijernom meču, Damir Škaro je u poluteškoj kategoriji prošao i drugu prepreku – pobeđen je Nigerijac Ozmond Imadiji sa 5:0. Darko Dukić je eliminisan u drugom kolu srednje kategorije. Splićanina je pobedio Kanađanin Egerton Markus prekidom borbe u drugoj rundi.
Trećeg dana atletskih takmičenja, Slobodan Popović osvojio je tek šesto mesto u svojoj polufinalnoj grupi sa vremenom 1:45,11 minut, i nije se plasirao u finale.
Uspešnija je na stazi iste dužine bila dvadesetosmogodišnja Slobodanka-Boba Čolović, koja je izborila finale kao trećeplasirana u Prvoj grupi, sa vremenom 1:57,49 minut.
Bacač koplja Sejand Krdžalić sa skromnim hicem od 73 metra i 28 centimetara zauzeo je poslednje, 12. mesto u finalu. Sejo je nakon takmičenja loš plasman pravdao bolom u ramenu.
Polovičan učinak stonotenisera. Zoran Kalinić je nadigran od Britanca Dezmonda Daglasa i praktično ostao bez šansi za ulazak u 16. Gordana Perkučin je porazom (0:3) od Holanđanke Betine Friskop završila takmičenje u ženskom singlu, dok je u paru sa Jasnom Fazlić, uprkos porazu od Jang Jong-Ca i Hjung Cung-Hva iz Južne Koreje sa 0:2, obezbedila prolaz među osam u igri ženskih parova.
Ilije lupulesku je savladao Kim Vana iz Južne Koreje sa 3:0 i plasirao se među 16 najboljih. Zoran Primorac je bio bolji od Venecuelanca Franciska Lopeza sa 3:0, ali će mu za plasman među 16 trebati i pobeda protiv Japanca Jošihita Miazakija.
Takođe, Lupulesku i Primorac su sa 2:1 savladali Tajvance Vu Ven-Čija i Huang Huei-Čia.
Završena su sedmodnevna plivačka takmičenja, koja su donela čak 11 novih svetskih rekorda. Prva imena ovog takmičenja bili su Istočna Nemica Kristin Oto sa šest i Amerikanac Mat Bjondi sa pet zlatnih medalja. Vredi i spomenuti i plivačko “čudo od deteta” 17-godišnju Amerikanku Dženet Evans, osvajačicu tri zlatne medalje i svetsku rekorderku na 400 metara slobodnim stilom.
Bjondi je mogao i do šestog da u trci na 100 metara leptir-stilom nije u samom finišu trke, umesto još jednog zaveslaja, odlučio da “dokliza” do zida bazena. To je iskoristio Surinamac Entoni Nesti i pobedio Amerikanca za stoti deo sekunde …
U dizanju tegova pljušte suspenzije. Zbog uzimanja anabolika stanozolola, diskvalifikovan je četvrtoplasirani u kategoriji do 75 kilograma Mađar Kolmon Čengeri. Španac Fernando Mariaka, 13. u kategoriji do 67,5 kilograma, suspendovan je zbog uzimanja amfetamina.Trener alžirske rukometne reprezentacije Mohamed Amin Aziz Derua kažnjen je zabranom vođenja jedne utakmice zato što je na utakmici sa Jugoslavijom fizički napao jednog svog igrača, koga je označio krivcem što je “plavima” omogućio napad iz kojeg su postigli pobedonosni pogodak.