Dugo godina u staroj Jugoslaviji propisi Fudbalskog saveza zabranjivali su odlazak igračima u inostranstvo pre 26, 27. ili 28. godine. Klubovi su zato bili u mogućnosti da stvaraju igrače i tim, da igraju kvalitetniji fudbal i samim tim budu konkurentniji na evropskoj sceni.
Sa druge strane, najbolji fudbaleri teže su ostvarivali transfere u najveće evropske klubove, jer su sa 28 godina za njih bili već prestari. Odlaskom u inostranstvo, naši igrači i treneri su u domaćoj javnosti dobijali epitet “stranaca” ili “pečalbara”.
Traženi “pečalbar” na fotografiji je u sezoni 1981/82 nastupao za francuski Pari Sen Žermen. Pre dolaska u Pariz bio je dugogodišnji član najtrofejnije generacije splitskog Hajduka, a posle jednogodišnje odiseje u Pari Sen Žermenu, nastupao je u italijanskom Udinezeu i španskom Realu iz Saragose.
U periodu između 1973. i 1982. godine sakupio je 54 reprezentativnih “kapica” i postigao 10 golova. Važio je za fudbalera modernog kova, igrača koji je mogao da igra na svim pozicijama u timu, mada je najviše ostao upamćen po svojim prodorima po levom krilu.
U Splitu su ga obožavali, dok su mu u Beogradu zviždali jer su tamo smatrali da je on istisnuo legendu srpskog fudbala Dragana Džajića iz nacionalnog tima.
Parižani su te sezone osvojili sedmo mesto u nacionalnom šampionatu i osvojili nacionalni kup trijumfom u finalu nad Sen Etjenom 6:5, posle jedanaesteraca.
Klikom na fotografiju dobićete njenu veću verziju sa traženim fudbalerom koji je zaokružen crvenom linijom. Njegovo ime nalazi se ispod fotografije …
- Ivica Šurjak