Dugo godina u staroj Jugoslaviji propisi Fudbalskog saveza zabranjivali su odlazak igračima u inostranstvo pre 26, 27. ili 28. godine. Klubovi su zato bili u mogućnosti da stvaraju igrače i tim, da igraju kvalitetniji fudbal i samim tim budu konkurentniji na evropskoj sceni.
Sa druge strane, najbolji jugoslovenski fudbaleri teže su ostvarivali transfere u najveće evropske klubove, jer su sa 28 godina za njih bili već prestari. Odlaskom u inostranstvo, naši igrači i treneri su u domaćoj javnosti dobijali epitet “stranaca” ili “pečalbara”.
Bastija je mali francuski klub sa ostrva Korzika, čiji su najveći uspesi osvojen nacionalni kup 1981. godine i finale Kupa UEFA 1978. godine. Za Bastiju su nastupali holandski reprezentativac Džoni Rep, najbolji fudbaler Kameruna svih vremena Rožer Mila, vezista Čelzija i Reala Ganjanin Mišel Esjen, igrač sredine i član Arsenala i Barselone Kamerunac Aleks Song, ali i legenda jugoslovenskog fudbala čije ime tražimo i koji je na fotografiji označen brojem jedan. Radi se o dugogodišnjem levom krilu beogradske Crvene zvezde i rekorderu po broju odigranih utakmica za reprezentaciju stare Jugoslavije (85).
Na fotografiji ekipe Bastije iz sezone 1976/77, označen brojem dva, nalazi se još jedan “pečalbar”, takođe bivši član Crvene zvezde i selekcije Jugoslavije. Ostao je najviše zapamćen po odbranjenom jedanaestercu Santiljani u četvrtfinalu Kupa pobednika kupova 1975. godine, kojim su “crveno-beli” izbacili čuveni Real iz daljeg takmičenja.
Klikom na fotografiju dobićete njenu veću verziju sa traženim fudbalerima označenim brojevima. Njihova imena nalaze se ispod fotografije …
- Dragan Džajić-Džaja i Ognjen-Olja Petrović