Pele na jugoslovenskoj turneji

Pele u društvu Vahidina Musemića i Ivice Osima

Fudbalski velikan Santos u svojim najslavnijim danima, između 1957. i 1974. godine, redovno je putovao na evropske turneje. Tako je 1969. godine ova brazilska ekipa, tada već trostruki klupski šampion sveta, gostovala u Jugoslaviji, gde je odigrala četiri utakmice – sa beogradskom Crvenom zvezdom, zagrebačkim Dinamom, kragujevačkim Radničkim i sarajevskim Željezničarom.

U to vreme u sastavu Santosa nastupalo je čak osam reprezentativaca Brazila – golman Gilmar, Karlos Alberto, Žoel Kamargo, Klodoaldo, Đalma Dias, Rildo, Edu i neponovljivi Edson Arantes do Nasimento Pele

10. septembar 1969. godine: Crvena zvezda – Santos 3:3 (1:3)

Santos je turneju po Jugoslaviji započeo utakmicom na beogradskoj “Marakani” protiv aktuelnog šampiona Crvene zvezde. Prodato je tačno 67.128 ulaznica, što je tada bio novi rekord na jednoj klupskoj međunarodnoj utakmici. Santos je bio bolji u prvom poluvremena i na odmor otišao sa prednošću od 3:1. Zvezda se razigrala u drugom delu, dostigla prednost gostiju i bila u prilici čak i da trijumfuje.

Briljirali su Pele (jedan gol) i Edu (dva) na jednoj, i Dragan Džajić i Vojin Lazarević na drugoj strani. Sva tri pogotka za “crveno-bele” postigao je Lazarević posle centaršuta Džajića sa levog krila …

Džaja i Pele

13. septembar 1969. godine: Dinamo – Santos 1:1 (0:0)

Rekordna poseta na Maksimiru, blizu 60 hiljada gledalaca. Pele u prvom poluvremenu pogađa prečku, a Marijan Čerček stativu. Dinamo je poveo golom snalažljivog Josipa Gucmirtla, koji između četvorice protivničkih fudbalera uspeva da savlada Gilmara, nakon što ga je sa desnog krila uposlio Čerček. Izjednačenje Brazilcima doneo je Edu …

16. septembar 1969. godine: Radnički (Kragujevac) – Santos 4:4 (2:1)

Te godine Kragujevčani su debitovali u Prvoj ligi. Samo desetak dana ranije zabeležili su možda i najvredniji trijumf u klupskoj istoriji pobedivši u prvenstvenoj utakmici Partizan usred Beograda sa 4:1.

Iznenađujuće, tribine nisu bile ispunjene do poslednjeg mesta – okupilo se oko osam hiljada gledalaca, delom zbog kišovitog vremena, a delom zbog televizijskog prenosa. Radnički je bio pojačan igračima iz niškog imenjaka – Miodragom Kneževićem, Ljubišom Rajkovićem, Ilijom Dimoskim i Vitomirom Dimitrijevićem.

Zajednička fotografija fudbalera kragujevačkog Radničkog i Santosa

Kragujevčani su bili na pragu trijumfa jer su minut pre kraja golom Slobodana Paunovskog poveli sa 4:3, ali slavlje domaćina pokvario je Pele pogotkom u poslednjim sekundama meča.

Utakmicu je obeležio het-trik fudbalera Santosa Edua. Strelci za Kragujevčane bili su Paunovski (dva), Vladeta Nikolić i Sava Paunović.

19. septembar 1969. godine: Željezničar – Santos 1:1 (1:0)

“Željo” je meč sa Santosom odigrao u sklopu proslave godišnjice osnivanja kluba, 19. septembra 1922. godine. Njihov sastav je za ovaj susret bio pojačan golgeterom Sarajeva i reprezentativcem Vahidinom Musemićem.

U jednoj tvrdoj, nezanimljivoj, na momente i gruboj utakmici, na sarajevskom Koševu, pred oko 20 hiljada gledalaca, povele su Sarajlije golom Josipa Bukala sa bele tačke u finišu prvog poluvremena. Pele je delovao nezainteresovano tokom čitavog susreta, ali bio mu je dovoljan samo trenutak nepažnje protivničke odbrane da između trojice igrača pošalje loptu iza Fahrije Dautbegovića