Španski fudbalski internet portal “Futbolprimera” svojevremeno je objavio listu od 11 najvećih promašenih investicija u istoriji madridskog Reala. Na toj listi su se našla čak četvorica fudbalera sa prostora bivše Jugoslavije – Predrag Spasić, Perica Ognjenović, Dejan “Rambo” Petković i Elvir Baljić.
Ne ulazeći u objektivnost ove liste, prisetićemo se svih fudbalera sa prostora bivše Jugoslavije koji su oblačili dres “kraljevskog” kluba.
Led je probio vezni igrač Milan Janković (na gornjoj fotografiji, stoji četvrti sleva), koji je iz Crvene zvezde prešao u Real 1987. godine. Najbolja preporuka bile su igre koje je Janković u crveno-belom dresu pružio u četvrtfinalu Kupa evropskih šampiona upravo protiv Reala, u martu te godine. Odmah nakon dvomeča, Janković se preselio u madridski klub, za koji je u 38 utakmica postigao četiri gola.
Sledeći član “kraljevskog” kluba bio je defanzivac Partizana Predrag Spasić. Nažalost, ostaće upamćen kao heroj Katalonije, jer je u 22 utakmice postigao samo jedan gol – i to u sopstvenu mrežu. Tim pogotkom je Barselona pobedila Real u “el klasiku” 19. januara 1991. godine.
Poštujući hronologiju, za Madriđane je sledeći potpisao 17-godišnji član zagrebačkog Dinama Igor Jovičević. Ugovor je zaključen u leto 1991. godine i bio je “težak” milion američkih dolara. Igor je bio standardni kadetski i omladinski reprezentativac Jugoslavije i važio za jednog od najtalentovanijih fudbalera sa ovih prostora.
Možda za njega i nema mesta u ovom pregledu, jer je odigrao 79 utakmica, ali samo za B ekipu Reala. Saigrači su mu tamo bili jedan Raul, Guti, Huan Esnaider, Urzaiz, Dani, i svi su oni napravili značajne karijere u “kraljevskom” klubu. Jovičević nije bio te sreće, u čemu ga je omela teška povreda ukrštenih ligamenata.
Pred sezonu 1995/96, u Madrid je iz Zvezde pristigao Dejan Petković. Popularni Rambo ili se nije snašao ili nije dobio pravu priliku. U svakom slučaju, odigrao je samo osam utakmica i postigao jedan gol. Posle kraćih odiseja u Sevilji i Rasingu, Petković se preselio u Brazil gde je stekao punu afirmaciju i kao tek peti stranac i treći Evropljanin ušao u Brazilsku kuću slavnih. Jedini stranac koji je oblačio dres četiri najpoznatija brazilska kluba – Flamenga, Vasko de Game, Fluminensea i Santosa.
Još jedan prelazak iz Zvezde u Real desio se 1999. godine kada je Perica Ognjenović pojačao redove “kraljevskog” kluba.
I njega je zadesila Petkovićeva sudbina – za dve i po sezone odigrao je samo 12 utakmica i postigao jedan gol.
Sredinom 1999. godine za 26 miliona evra iz turskog Fenerbahčea u Real prelazi bosanskohercegovački reprezentativac Elvir Baljić. Bio je to tada najskuplji transfer nekog igrača sa prostora bivše Jugoslavije. Između 1999. i 2002. godine odigrao je samo 11 utakmica i postigao jedan gol. U tom periodu uglavnom je bio na pozajmici u Fenerbahčeu i Raju Valjekanu.
Robert Prosinečki je prešao 1991. godine iz Zvezde u Real i u 55 utakmica postigao 10 golova. Najavljen kao najblistaviji dragulj Zvezdine generacije koja je osvojila Kup evropskih šampiona, zbog povreda nije pružio ono što se od njega očekivalo.
Njegov zemljak Robert Jarni odigrao je jednu sezonu (1998/99) u dresu Reala kada je na 27 ligaških mečeva postigao jedan gol. Već sledeće sezone obukao je dres drugoligaša Las Palmasa.
Hrvat koji je ostavio najdublji trag u Realu je Davor Šuker. U periodu između 1996. i 1999. godine, na 86 nastupa postigao je 40 golova.
Ipak, najbolja investicija Reala bio je Predrag Mijatović, koji je za “kraljevski” klub nastupao od 1996. do 1999. godine i u 90 utakmica 30 puta zatresao protivničku mrežu. Madriđani su 1998. godine upravo golom Mijatovića pobedili Juventus u finalu Lige šampiona i posle 32 godine ponovo postali prvaci Starog kontinenta.