Najjači čovek na Olimpijskim igrama postao je 30-godišnji inženjer iz Sovjetskog Saveza Vasilij Aleksejev. On je u dizanju tegova, u kategoriji preko 110 kilograma, osvojio zlatnu medalju i oborio olimpijski rekord sa podignutih 640 kilograma u triatlonu, čak 30 više od drugoplasiranog Zapadnog Nemca Rudolfa Manga i 67,5 kilograma više od Gerda Bonka iz Istočne Nemačke.
JEDANAESTI DAN, UTORAK, 5. SEPTEMBAR 1972. GODINE
Međunarodna košarkaška federacija (FIBA) raspršila je sve nade košarkaša da će u borbu za medalje potvrdom svoje ranije odluke da se zbog dopingovanja reprezentativca Portorika Miguela Kola samo on diskvalifikuje, a priznaju rezultati koje je njegova ekipa postigla. U polufinale je tako otišla selekcija Italije, a naše je čekalo razigravanje za peto mesto.
Takmičenja su nastavljena samo nekoliko časova nakon upada pripadnika grupe “Crni septembar” u Olimpijsko selo, ali je pod pritiskom sa raznih strana MOK tokom dana ipak doneo odluku da se Igre obustave do daljnjeg.
Počela su takmičenja u rvanju grčko-rimskim stilom. Darko Nišavić se povredio na treningu tako da nije ni izašao na borilište, ali jesu Slavko Koletić, Boško Marinko, Sreten Damjanović i Karlo Čović.
U kategoriji do 52 kilograma Sjajni Marinko je tušem posle 4 minuta i 29 sekundi borbe savladao Peruanca Havijera Leona.
Aktuelni svetski šampion iz Sofije 1971. godine u kategoriji do 68 kilograma Damjanović izborio je samo remi protiv domaćeg takmičara Manfreda Šendorfera, dok je Čović u kategoriji do 57 kilograma na poene poražen od Bugarina Hrista Trajkova.
Jugoslovenski jedriličari u klasi “Leteći Holanđanin” Simo Nikolić i Anton Grego završili su šestu regatu na odličnom sedmom mestu, što ih je vratilo na treće mesto u generalnom plasmanu. Samo još jedna regata delila ih je od medalje.
Vremenski uslovi tokom šeste regate u klasi “fin” postali su nepovoljni, more se uzburkalo, pa je samo sedam posada stiglo na cilj. Odustalo je 28, među njima i naš predstavnik Minski Fabris, i svi su oni zaradili po 41 negativan bod. Fabris je pred poslednju regatu u generalnom plasmanu zauzimao 24. mesto.
Startovali su i kajakaši na mirnim vodama. Četverac, u sastavu Zlatomir Šuvački, Ivan Ohmut, Miloš Kralj i Dušan Filipović, ostvario je treće vreme (3:22,98 minuta) u drugoj kvalifikacionoj grupi i direktno se plasirao u polufinale.
Nakon samo sat vremena članovi četverca Ohmut i Kralj startovali su još jednom, ovaj put u trci dvoseda. Cilj je bio da mnogo ne forsiraju i da traže šansu u “repesažu”, pa su u svojoj grupi odveslali rekreativno i na cilj stigli poslednji u vremenu 4:23,20 minuta, čak 28 sekundi slabije od pretposlednje posade SAD.
DVANAESTI DAN, SREDA, 6. SEPTEMBAR 1972. GODINE
Rvači su ostvarili maksimalan učinak. Momir Kecman je u kategoriji do 74 kilograma na poene bio bolji od Garija Nista iz SAD, Milan Nenadić je u kategoriji do 82 kilograma tušem savladao Francuza Andrea Bušula, a podjednako uspešan je u kategoriji do 90 kilograma bio Josip Ćorak, on je tuširao Barenda Kopsa iz Holandije.
Najzad, u apsolutnoj kategoriji, preko 100 kilograma, Ištvan Semeredi je deklasirao Miguela Zambrana iz Perua, takođe tušem …
U drugoj utakmici polufinalne grupe rukometna reprezentacija Jugoslavije ubedljivo je porazila domaćina SR Nemačku rezultatom 24:15 (14:7).
JUGOSLAVIJA: Abas Arslanagić (Borac Banja Luka), Petar Fajfrić (Crvenka) 1, Hrvoje Horvat (Partizan Bjelovar) 2, Milorad Karalić (Borac Banja Luka), Đorđe Lavrnić (Krivaja Zavidovići) 6, Milan Lazarević (Crvena zvezda Beograd) 6, Zdravko Miljak (Medveščak Zagreb) 2, Slobodan Mišković (Crvenka) 1, Branislav Pokrajac (Dinamo Pančevo) 4, Nebojša Popović (Borac Banja Luka) 2, Miroslav Pribanić (Partizan Bjelovar), Albin Vidović (BHSE), Zoran Živković (FAP Priboj na Limu) i Zdenko Zorko (Zagreb).Nemci su poveli sa 1:0, na oduševljenje preko 10 hiljada domaćih navijača smeštenih u minhenskoj dvorani, ali su “plavi” veoma brzo stvari postavili na svoje mesto i već na poluvreme otišli sa velikih +7. Do kraja su rutinski održavali prednost i napravili lepu najavu pred odlučujući duel sa Rumunijom, najljućim konkurentom za veliko finale.
Zbog lošeg vremena odložene su jedriličarske regate.
TRINAESTI DAN, ČETVRTAK, 7. SEPTEMBAR 1972. GODINE
Konačno medalja! I to najmanje dve!
Jugoslovensku javnost već je počela da hvata blaga panika jer su se Igre bližile završetku, a ekipa koju smo poslali u Minhen još uvek je imala “krompiriče” u koloni sa medaljama …
Međutim, stvar su izvukli bokseri. Prvu medalju nam je obezbedio poluvelteraš Zvonimir-Zvone Vujin, koji je u četvrtfinalnoj borbi na poene, jednoglasnom odlukom sudija, savladao Britanca Grema Mjutona. Nakon početnog ispitivanja snaga u prvoj rundi, Vujin je u drugoj i trećoj ubitačnim krošeima pogađao nesrećnog Britanca, koji je zaslužio sve pohvale za to što je stojički izdržao tešku artiljeriju.
Ulaskom u polufinale, Zvone je ponovio uspeh sa prethodnih olimpijskih igara u Meksiku.
Jugoslavija je nešto kasnije dobila i drugog predstavnika u polufinalu olimpijskog turnira. Aktuelni evropski šampion Puljanin Mate Parlov bez borbe se plasirao u polufinale, nakon što je Argentinac Miguel Anhel Kueljo predao meč zbog povrede. Da, da, to je onaj isti Kueljo koga je Mate nokautirao 7. januara 1978. godine i uzeo titulu profesionalnog šampiona sveta u WBC verziji.
Kakav peh našeg kajakaškog dvoseda u trci “repesaža” na 1.000 metara. Ivan Ohmut i Miloš Kralj zauzeli su drugo mesto u prvoj grupi i ono im je obezbeđivalo plasman u polufinale. Međutim, ta trka je poništena zbog tehničke greške, a onda su u ponovljenoj naši na cilj stigli poslednji, šesti, u vremenu 3:46,05 minuta. Samo prve tri prvoplasirane posade iz sve tri grupe “repesaža” išle su dalje. Neverovatno …
Naši sjajni rvači i u drugom kolu nastavili su da melju sve pred sobom, sa ponekim izuzetkom …
Momir Kecman je u kategoriji do 74 kilograma na poene pobedio Rumuna Marćela Vlada. U kategoriji do 82 kilograma Milanče Nenadić je za 5 minuta i 17 sekundi tuširao Švajcarca Džimija Martinetija, dok je u kategoriji preko 100 kilograma Ištvan Semeredi prošao u treće kolo jer je njegov rival Japanac Tomomi Curuta diskvalifikovan.
Josip Ćorak je u kategoriji do 90 kilograma na poene bio bolji od olimpijskog šampiona iz Meksika Istočnog Nemca Lotara Meca.
U kategoriji do 62 kilograma Slavko Koletić je nakon nešto više od sedam minuta borbe tuširao Teodula Tulota iz Francuske, a u kategoriji do 57 kilograma Karlo Čović je tuširao Avganistanca Alama Mira za nešto više od osam minuta.
Sjajno rvačko veče malo je pokvario Boško Marinko u kategoriji do 52 kilograma. Njega je tušem nakon 8 minuta i 28 sekundi savladao mađarski reprezentativac Jožef Dončec.
Biciklistička takmičenja završena su drumskom trkom pojedinaca na stazi dugoj 182,4 kilometra. Trka se vozila na kružnoj stazi u severnom predgrađu Minhena dugoj 22,8 kilometra, voženo je osam krugova …Janez Zakotnik je pao već u drugom krugu i polomio bicikl, pa je morao da odustane. Eugen Pleško je negde oko stotog kilometra sišao sa bicikla i napustio stazu. Od naših biciklista, u konkurenciji 163 takmičara, plasman su zabeležili samo Radoš Čubrić-Čubra na 43. i Jože Valenčič na 51. mestu.
Borbeni veteran, 38-godišnji Čubrić pokazao je mlađima kako se bori za dres sa najdražim grbom. Iako se u finišu četvrtog kruga povredio nakon što je naleteo na grupu palih biciklista, on je posle ukazane pomoći ponovo uzjahao bicikl i stigao odbeglu grupu. Na cilj je stigao sa zaostatkom od dva minuta i 32 sekunde za olimpijskim pobednikom Holanđaninom Henijem Kajperom.
Bacač kladiva Srećko Štiglić zauzeo je skromno 14. mesto u finalu, u konkurenciji 20 takmičara. Najbolji hitac postigao je u drugoj seriji – 68,34 metara. Nažalost, nedovoljno za ulazak među osam najboljih i nastavak takmičenja, za to je spravu valjalo hitnuti blizu 71 metar.
Zbog slabog vetra i loše vidljivosti ponovo su odložene regate jedriličarskog programa.
Košarkaši su u razigravanju za peto mesto savladali Čehoslovačku rezultatom 66:63 (36:35). Čehoslovački centar Jirži Zidek (18 poena, osam skokova) zadavao nam je mnogo problema, ali su Tvrdić (16 poena) i Jelovac (“dabl-dabl” učinak – 11 poena, 12 uhvaćenih lopti) spasili stvar …
JUGOSLAVIJA: Ratomir-Rato Tvrdić (Jugoplastika Split) 16, Ljubodrag-Duci Simonović (Crvena zvezda Beograd), Vinko Jelovac (Olimpija Ljubljana) 11, Žarko-Žare Knežević (OKK Beograd) 2, Miroljub Damjanović (Radnički Beograd), Dragan Kapičić (Crvena zvezda) 1, Blagoja Georgievski (Rabotnički Skoplje), Krešimir-Krešo Ćosić (Zadar) 9, Damir Šolman (Jugoplastika Split) 12, Nikola Plećaš (Lokomotiva Zagreb) 4, Dragutin-Miško Čermak (Partizan Beograd) 10, Milun Marović (Radnički Beograd) 1.
ČETRNAESTI DAN, PETAK, 8. SEPTEMBAR 1972. GODINE
Bokser poluvelter kategorije Zvonimr Vujin nije uspeo da se plasira u finale turnira, pošto je u polufinalu jednoglasnom odlukom sudija poražen od Amerikanca Reja Silsa.
Naš borac je u borbu ušao sa povređenom levom rukom, kojom je u prošlim mečevima sipao munje, tako da nije mogao ozbiljnije da uzdrma protivnika. Sils je to iskoristio i slavio pobedu koja je bila daleko teže izborena nego što to sudijska odluka na kraju meča govori.
Poluteškaš Mate Parlov je ulaskom u finale postigao najveći uspeh jugoslovenskog boksa na olimpijskim igrama. U polufinalu je jednoglasnom odlukom sudija porazio svoju stalnu mušteriju Poljaka Januša Gortata, koga je već dva puta pobeđivao na evropskim šampionatima. Meč je, osim u prvoj rundi, bio izjednačen i Poljak je pružio snažan otpor ervopskom šampionu. Januš je bio nešto viši od Mata, imao je duge ruke i pouzdao se u direkte. Bio je izdržljiv na udarce i uvek je išao napred …
Rukometaši su jugoslovenskoj ekipi obezbedili i treću olimpijsku medalju. Trijumfom nad aktuelnim svetskim šampionom Rumunijom 14:13 (5:4) u minhenskoj dvorani, pred oko 10 hiljada gledalaca, “plavi” su osvojili prvo mesto u svojoj polufinalnoj grupi i u nedelju, 10. septembra, sastaće se sa prvoplasiranom ekipom iz druge polufinalne grupe – selekcijom Čehoslovačke.
JUGOSLAVIJA: Abas Arslanagić (Borac Banja Luka), Petar Fajfrić (Crvenka), Hrvoje Horvat (Partizan Bjelovar), Milorad Karalić (Borac Banja Luka), Đorđe Lavrnić (Krivaja Zavidovići) 4, Milan Lazarević (Crvena zvezda Beograd) 6, Zdravko Miljak (Medveščak Zagreb), Slobodan Mišković (Crvenka), Branislav Pokrajac (Dinamo Pančevo) 1, Nebojša Popović (Borac Banja Luka) 1, Miroslav Pribanić (Partizan Bjelovar) 2, Albin Vidović (BHSE), Zoran Živković (FAP Priboj na Limu) i Zdenko Zorko (Zagreb).
U sudaru rukometnih titana prvi gol je pao tek u 12. minutu nakon brzog kontranapada Pribanića. Osim rumunskog vođstva 4:3, rezultatska prednost je tokom čitavog meča bila na našoj strani, u finišu meča poveli smo i tri gola razlike – 14:11.
Od osam naših predstavnika u rvanju grčko-rimskim stilom, čak njih sedmorica su ostali u trci za medalju. Turnir je završio samo Karlo Čović u kategoriji do 57 kilograma koga je u trećem kolu na poene savladao Rumun Jon Baću. Čović je u ovoj borbi zaradio ukupno šesti negativni poen, koji ga je elimisao iz daljeg takmičenja.
Rvač u kategoriji do 52 kilograma Boško Marinko je u trećem kolu posle osam minuta i 20 sekundi “tuširao” Gjorgea Stojćua.
U kategoriji do 62 kilograma Rumun Jon Paun je na poene porazio Slavka Koletića, dok je u kategoriji do 68 kilograma Sreten Damjanović tušem nakon 6 minuta i 50 sekundi završio posao u duelu sa Marokancem Mohamedom Bahamouom.
Bio je ubedljiv i Momir Kecman u kategoriji do 74 kilograma, posle osam i po minuta tuširan je Japanac Jićiro Date.
U drugom jugoslovensko-japanskom duelu, odigranom u kategoriji do 82 kilograma, opet je stradao jedan Japanac, Sadao Sato. Njega je tuširao Milan Nenadić.
Rvač do 90 kilograma Josip Ćorak rvao je nerešeno sa Poljakom Česlavom Kvičinskim, dok je u najtežoj kategoriji, preko 100 kilograma, sudija diskvalifikovao obojicu boraca, našeg Ištvana Semeredija i Mađara Jožefa Čatarija.
Nakon tri kola najveće šanse za medalju imao je Milan Nenadić koji u svojoj kategoriji nije imao još nijedan kazneni bod.
Jedriličari u klasi “Leteći Holanđanin” Antun Grego i Simo Nikolić uoči poslednje regate bili su sjajni treći i gotovo da su mogli da dodirnu medalju. I u poslednjoj regati, održanoj na Severnom moru nedaleko nemačkog grada Kila, bili su izvrsni i ponovili uspeh iz prethodne regate osvajanjem sedmog mesta u konkurenciji 29 posada.
Ali, avaj! Njihovi konkurenti za medalju, Zapadni Nemci, Francuzi i Brazilci, jedrili su kao blesavi i u konačnom plasmanu zauzeli mesta ispred naše posade.
Olimpijski šampioni postali su Britanci, koji iz taktičkih razloga nisu startovali u poslednjoj regati, s obzirom da su pre trke i teorijski obezbedili najsjajnije odličje (svakoj posadi je brisan najslabiji plasman), dok su drugi bili Francuzi (drugi u poslednjoj regati). Zapadni Nemci su osvojili bronzanu medalju (trijumfovali u poslednjoj regati), a četvrti Brazilci (treći u poslednjoj regati).
Naš par je na kraju sa 63,7 kaznena boda osvojio peto mesto, ispred posada Sovjetskog Saveza, Danske, Australije, Novog Zelanda, Holandije …
Minski Fabris je u poslednjoj regati odjedrio svoju najbolju trku i osvojio visoko sedmo mesto u konkurenciji 35 takmičara. Nije, međutim, značajno popravio plasman – u konačnom poretku klase “fin” osvojio je 21. mesto.
Naš poslednji adut u kajaku na mirnim vodama, četverac u sastavu Zlatomir Šuvački, Ivan Ohmut, Miloš Kralj i Dušan Flipović, osvojio je poslednje, peto mesto u trećoj polufinalnoj grupi sa vremenom 3:11,21 minuta. Samo tri prvoplasirane posade išle su u finale.
Utisak je da je četverac platio danak umoru Ivana Ohmuta i Miloša Kralja, koji su prethodnih dana nastupali i u kajaku dvosedu na 1.000 metara. Stručni štab naše kajakaške reprezentacije, što bi narod rekao, hteo je veće, a izgubio iz vreće, umesto da je sve snage fokusirao na posadu četverca.
Naši takmičari u atletici skroz su razočarali. U petoj kvalifikacionoj grupi na 1.500 metara Jože Međimurec je na cilj stigao tek osmi u vremenu 3:52,1 minuta. Za odlazak u polufinale bio mu je potreban plasman među prva četiri trkača ili da se kvalifikuje po vremenu. Međutim, njegovo vreme je bilo oko 11 sekundi slabije od potrebnog.
Milan Spasojević-Spaske nije se ni pojavio na zaletištu u kvalifikacijama skoka u dalj, gde je norma za finale bila 7,80 metara, dok se, za razliku od njega, najbolji bacač kugle Ivan Ivančić pojavio na bacalištu. Eto, barem nešto!Tridesetpetogodišnji Ivančić je na samo pet centimetara bio udaljen od finala – u drugom pokušaju je bacio 18,95 metara, a norma je bila tačno 19 metara.
Rukovodstvo olimpijske ekipe donelo je odluku da se košarkaš Ljubodrag Simonović isključi iz olimpijske reprezentacije.
Razlog: Popularni Duci je odbio da nastupi za reprezentaciju na utakmici protiv Čehoslovačke, uz objašnjenje da mu moralni principi ne dozvoljavaju da igra na turniru na kojem učestvuju dopingovane ekipe i zbog toga ostaju nekažnjene.
Simonović je prethodno zatražio da se sam vrati u zemlju, ali za to nije dobio saglasnost.