Jedna slika, jedna priča, jedan video (8)

Duel Fazlagića (levo) i Šćepanijaka u meču Jugoslavija - Francuska 5:1

U prvom četvrtfinalnom susretu Kupa nacija (sadašnjeg šampionata Evrope), Jugoslavije je 6. aprila 1968. godine u Marselju odigrala sa Francuskom nerešeno – 1:1.

Naši su poveli u 66. minutu golom Vahidina Musemića, a izjednačenje domaćinima doneo je Flori di Nalo 12 minuta kasnije.

Iako je revanš-meč odigran u sredu, 24. aprila 1968. godine, bio je to “crni petak” za “galske petlove”. Naši su ih deklasirali rezultatom 5:1.

Pred 50 hiljada gledalaca na stadionu Crvene zvezde, po lepom prolećnom danu, domaćini su krenuli furiozno i u prva tri minuta izveli tri kornera. Kada je Jugoslavija u 32. minutu povela sa 4:0, pitanje polufinaliste Kupa nacija već je bilo rešeno!

Francuzi su se borlii, izgarali na terenu, ali bili su nemoćni protiv tehnički superiornog protivnika, generacije jugoslovenskih fudbalera koja je te godine na svom putu do titule vicešampiona Evrope savladala i aktuelnog prvaka sveta Englesku.

“Plavi” su uputili čak 21 šut na gol francuskog čuvara mreže Marsela Obura. Ivica Osim i Dragan Džajić neuhvatljivim driblinzima unosili su neprestanu pometnju u protivničkoj odbrani, dok je neumoljivi Musemić sa tri gola u dva susreta pokopao svaku nadu Francuza u konačan uspeh.

Ipak, prvo ime revanš-meča bio je debitant Ilija Petković. Popularni “Petko” je sa dva gola i jednom asistencijom na najbolji način opravdao poverenje koje mu je ukazao selektor Rajko Mitić.

U izjavi nakon utakmice, ošamućen teškim porazom, selektor “galskih petlova” Luj Digogez je priznao: “Bili ste daleko bolji. A mi smo bili ismejani i nemoćni.”

A francuski sportski dnevnik “L’Ekip” napisao je: “Jugosloveni su se poigravali sa “trikolorima” i dali im lekciju kakvu im nikada, niko i nigde nije dao.”

JUGOSLAVIJA: Ilija Pantelić (Vojvodina), Mirsad Fazlagić (Sarajevo), Dragan Holcer (Hajduk), Rudolf Belin (Dinamo), Mladen Ramljak (Dinamo), Ljubomir Mihajlović (Partizan), Ilija Petković (OFK Beograd), Ivica Osim (Željezničar), Vahidin Musemić (Sarajevo), Dobrivoje Trivić (Vojvodina) i Dragan Džajić (Crvena zvezda).

Strelci: Ilija Petkovic (3, 32), Vahidin Musemic (12, 80) i Dragan Džajić (14) za Jugoslaviju, a Flori di Nalo (35) za “galske petlove”.