Košarkaši i vaterpolisti su trijumfom nad Kanadom, odnosno Španijom, obezbedili polufinale i borbu za medalje. Samo je Damir Škaro u poluteškoj kategoriji prošao gusto boksersko sito. Od stonotenisera, u konkurenciji su ostali još muški i ženski par. Boba Čolović je bila odlična peta u finalnoj trci na 800 metara. Takmičenja su jedanaestog dana pala u senku velikog skandala kada je objavljeno da je pobednik trke na 100 metara Kanađanin Ben Džonson bio dopingovan, zbog čega mu je oduzeta zlatna medalja. U dramatičnoj završnici polufinalne utakmice turnira za košarkašice protiv Australije, Anđa Arbutina je košem u poslednjim sekundama lansirala Jugoslaviju u finale …
DESETI DAN, 26. SEPTEMBAR 1988. GODINE
Sjajnom igrom i ubedljivom pobedom, košarkaši Jugoslavije su bez većih problema ušli među četiri najbolje ekipe. U četvrtfinalnom susretu nadigrana je reprezentacija Kanade rezultatom 97:73 (40:26), a protivnik u borbi za finale biće selekcija Australije, koju su “plavi” lagano savladali u predtakmičenju.
Nakon početnih 7:0 za Jugoslaviju, rival je izjednačio na 12:12 i 14:14, ali to je bilo sve od njih na ovoj utakmici. Na krilima preciznih šutera Obradovića i Paspalja, kao i centara Divca i Vrankovića, koji su dominirali pod oba obruča, prednost “plavih” je već u 22. minutu otišla na 21 poen – 47:26.
Kako je prednost Jugoslavije rasla i u 35. minutu iznosila +27 (80:53), selektor Duda Ivković je odlučio da na parket pošalje drugu postavu, tako da su svi igrači prijavljeni za meč dobili minutažu …
JUGOSLAVIJA: Petrović 11, Radulović 2, Čutura 8, Kukoč 2, Paspalj 13, Obradović 8, Zdovc, Divac 17, Vranković 4 Arapović, Rađa 16, Cvjetičanin 16.
Džudista Dragomir-Drago Bećanović, aktuelni vicešampion Evrope iz Pariza 1987. godine, osvojio je deveto mesto u kategoriji boraca do 65 kilograma. U prvom kolu je bio bolji od Alžirca Mesijan Dahmanija odlukom sudija 1:0. U drugom kolu savladao ga je kasniji osvajač zlatne medalje, domaći džudista Li Ćong-Ćen iponom (0:10) u 45. sekundi. S obzirom da je Ćong-Ćeng ušao u finale, “povukao” je Bećanovića u “repesaž”. Džudista nikšićkog “Akademika” nije iskoristio drugu priliku, poražen je od Argentinca Klaudija Jafusoa rezultatom 0:7.
Od sedmorice boksera, u konkurenciji je ostao samo Damir Škaro u poluteškoj kategoriji.
Gorostasni (197 centimetara) Istočni Nemac je sa 5:0 pobedio Aziza Salihua u superteškoj kategoriji (preko 91 kilograma).
– Mnogo je visok! – bile su prve reći Aziza nakon silaska sa ringa.
Neuspešan je bio i mladi Željko Mavrović u teškoj kategoriji. Pobedio je Južnokorejanac Bejk Hjun-Men, na poene, rezultatom 5:0. Iako je delovalo da je naš borac aktivniji i da je uputio više tačnih udaraca, naročito u trećoj rundi, sudije su mislile drugačije. Australijski sudija Gregor naročito je bio velikodušan prema domaćem takmičaru i dodelio mu pobedu od čak 60:56 …
Stonoteniseri su zabeležili pet pobeda i četiri poraza. Nakon ovog takmičarskog dana, u konkurenciji su ostali još Mario Primorac i Ilije Lupulesku u pojedinačnoj konkurenciji, Jasna Fazlić i Gordana Perkučin u ženskim parovima, kao i Primorac-Lupulesku u muškom dublu.
Fazlićeva je prvo pobedila Peruanku Moniku Lijau sa 3:0, ali nije imala većih šansi u susretu sa Južnokorejankom Hjun Cung-Hva (1:3). Perkučinova je poražena (2:3) od Bugarke Danijele Gergelčeve, dok su Primorac i Lupulesku savladali Sovjete Andreja Amzunova i Borisa Rozenberga sa 2:0.
Zoran Primorac je u pojedinačnoj konkurenciji nadigrao Australijanca Garija Haberla sa 3:0, ali je onda istim rezultatom poražen od Poljaka Andržeja Grube.
Ilije Lupulesku je sa po 3:0 pobedio Čileanca Markosa Nunjeza i Liju Fuk Mana iz Hong Konga.
Boba Čolović je osvajanjem četvrtog mesta u finalu trke na 800 metara, u vremenu najboljeg rezultata sezone – 1:57,50 minut, ostvarila najveći uspeh neke jugoslovenske atletičarke na olimpijskim igrama.
Dosadašnji najbolji plasmani bila su peta mesta Vere Nikolić na 800 metara (Minhen 1972. godine), Nataše Urbančič u bacanju koplja na istim Igrama i Drage Stamejčić u petoboju u Tokiju 1964. godine.
Dvostruka pobeda Istočne Nemačke u ovoj trci – prva je bila Zigrun Vodars (1:56,10), a druga Kristin Vahtel (1:56,64). Bronzanu medalju osvojila je Amerikanka Kim Galager 1:56,91.
Vaterpolisti su obezbedili polufinale trijumfom nad Španijom 10:8 (4:0, 2:3, 2:2, 2:3).Naši su u furioznom početku poveli sa 5:0, ali su u nastavku Španci maksimalno koristili čestu situaciju sa igračem više i u poslednjoj četvrtini došli nadomak izjednačenja. “Furije” su u finišu susreta imale čak dva igrača više i napad, ali su se naši odbranili i u kontranapadu Perica Bukić je povisio na 10:8, što je i rešilo pitanje pobednika.
JUGOSLAVIJA: Šoštar, Lušić 1, Šimenc, Bukić 1, Đuho 1, Andrić 2, Vičević, Gočanin, Bezmalinović, Paškvalin 2, Milanović 3, Rađenović, Posinković.
Rukometaši su igrali nerešeno (19:19, 8:10) sa Islandom i samo pobeda nad Švedskom, uz trijumf SSSR-a nad Islandom, obezbedila bi im borbu za bronzanu medalju.Pet minuta pre kraja imali su “plavi” tri gola prednosti, ali su serijom početničkih grešaka u napadu dozvolili Islanđanima da dođu na gol minusa i izbore remi pogotkom u poslednjoj sekundi.
JUGOSLAVIJA: Velić, Holpert 3, Rnić 2, Načinović, Memić, Vujović 4, Portner 6, Saračević 3, Perkovac, Puc, Smajlagić, Pušnik, Kuzmanovski 1.
Trostruka pobeda Amerikanaca u skoku u dalj. Karl Luis je nadmoćno osvojio prvo mesto sa 8,72 metra, ispred Džona Pauela (8,49) i Larija Majriksa (8,27).
JEDANAESTI DAN, 27. SEPTEMBAR 1988. GODINE
Šok i neverica jedanaestog dana takmičenja na Olimpijskim igrama u Seulu! Ozbiljno zaljuljani stubovi olimpijskog pokreta! “Trka veka” u trenu se pretvorila u skandal veka objavom Medicinske komisije Međunarodnog Olimpijskog komiteta (MOK) da je pobednik na 100 metara i vlasnik novog svetskog rekorda (9,79 sekundi) Ben Džonson bio pozitivan na doping-testu, tačnije na sastojak stanozolol.
Izvršni komitet MOK-a je u skladu sa pravilima jednoglasnom odlukom diskvalifikovao Kanađanina, a zatim mu je Međunarodna atletska federacija oduzela zlatnu medalju i dodelila je drugoplasiranom, Amerikancu Karlu Luisu. Britancu Linfordu Kristiju pripalo je srebro, a četvrtoplasirani Luisov zema Kalvin Smit osvojio je bronzanu medalju.
Bio je to osmi sportista koji je u Seulu diskvalifikovan zbog uzimanja stimulativnih sredstava. A Igre još nisu završene …
U senci ovog skandala ostala su sva sportska dostignuća jedanaestog takmičarskog dana, pa tako i briljantni nastupi takmičara.
Ovaj dan obeležio je najveći uspeh jugoslovenske ženske košarke u istoriji. Košem Anđe Arbutine sekund pre kraja polufinalnog susreta, “plave” su rezultatom 57:56 (32:30) nadvisile Australiju i plasirale se u veliko finale sa SAD.
Utakmica je čitavim svojim tokom bila rezultatski neizvesna. Naše su uglavnom vodile, jednom i šest poena, ali nisu mogle da se “odlepe”, jer su rivalke igrale brzo, borbeno i rezultatski deficit stizale “trojkama”. Naročito se isticala Mišel Tims, koja je od svojih 19 poena, 15 postigla iza linije za tri poena.
“Kengurke” su vodile 56:55 kada je Arbutina ušla pod koš protivnica i šutirala četiri sekunde do sirene. Onako omalenu, Australijanke su lako blokirale njen šut, ali, srećom, lopta se vratila Anđi u ruke, koja je ovaj put bila uspešna.
Pored heroine Arbutine, ogroman doprinos istorijskom trijumfu dala je oporavljena Raza Mujanović, najefikasnija igračica susreta sa 20 poena.
JUGOSLAVIJA: Vangelovska 2, Lakič, Lelas, Vild, Kvesić, Nakić 8, Golić 2, Dornik 8, Mujanović 20, Bajkuša, Arbutina 15, Milošević 2.
U prvoj utakmici finalne grupe rukometašice Sovjetskog Saveza pobedile su Jugoslaviju rezultatom 18:15 (9:8).
“Plave” su napravile previše tehničkih grešaka da bi pobedile ne tako impresivne rivalke, predvođene 42-godišnjom Zinaidom Mihailovnom, udatom Turčin, suprugom selektora reprezentacije Igora Turčina.
Potpuno je zakazala osnovna poluga ekipe: Dragana Pešić – Mirjana Đurica – Nataša Kolega. Ove igračice promašile su mnoštvo šuteva. Umesto da ubrzaju igru i tako steknu prednost u odnosu na statičnu ekipu SSSR-a, “plave” su prihvatile način igre rivalki.
Uprkos porazu, rukometašice bi trijumfom u sledećoj utakmici protiv Norveške obezbedile srebrnu medalju, a do zlata bi mogle u slučaju da Južna Koreja trijumfuje nad SSSR-om, a naše velikom razlikom nadigraju Norvežanke.
JUGOSLAVIJA: Đurić, Krstić, Rinčić 1, Pešić 3, Galic 5, Janković, Đurica 1, Kolega 3, Ljiljana Mugoša, Antić 2, Stojanović, Đukić.
Trojica jugoslovenskih biciklista, koji su učestvovali u pojedinačnoj drumskoj trci na 100 kilometara, ušli su u cilj sa velikom grupom takmičara u istom vremenu – četiri časa, 32 minute i 56 sekundi. Rajko Čubrić je bio najbolji od naših, zauzeo je 30. mesto, Mićo Brković je osvojio 32. mesto, a Valter Bonča je trku završio na 78. poziciji.
Kanuisti su bili uspešni i plasirali se u polufinale. Ivan Šabijan je u trci jednokleka na 1.000 metara osvojio četvrto mesto u svojoj kvalifikacionoj grupi, ali je kasnije u “repesažu” bio prvi.
Kanu dvoklek, u sastavu Mirko Nišović i Matija Ljubek, stigli su tek peti u svojoj grupi i trebalo je da voze u “repesažu”. Kako nije bilo dovoljno prijavljenih čamaca, oni su se automatski našli u polufinalu trke na 1.000 metara.
Vaterpolisti su u lakšoj trening-utakmici savladali Kinu rezultatom 17:7 (5:1, 1:3, 6:1, 5:2) i završili predtakmičenje kao drugoplasirani u “A” grupi, iza SAD.
Naši su se raspucali na startu utakmice. U drugoj četvrtini su se opustili, pa su Kinezi čak dobli taj deo igre. Treći i četvrti period doneo je novu kanonadu jugoslovenskih vaterpolista, koje u polufinalu čeka nacionalni tim SR Nemačke.
JUGOSLAVIJA: Šoštar, Lušić 1, Šimenc, Bukić 3, Đuho 3, Andrić, Vičević 1, Gočanin 1, Bezmalinović 1, Paškvalin, Milanović 5, Rađenović 1, Posinković.
Jugoslovenski boks danas je osvojio 11. medalju u istoriji olimpijskih igara. Poluteškaš Damir Škaro je sa ubedljivih 5:0 savladao Kenijca Džozefa Akasambu i plasirao se u polufinale.
Nakon nezanimljive prve runde, Škaro je dominirao u drugoj i minut i 46 sekundi pre isteka naterao sudiju da broji protivniku. Treća je protekla u međusobnom držanju i “nečistom” boksu.
Svetski i evropski vicešampioni u igri muških parova Ilije Lupulesku i Zoran Primorac i dalje su bez poraza, zabeležili su i šestu pobedu na olimpijskom turniru. Oni su sa 2:0 (21:11, 21:19) slavili protiv francuskog para Žan-Filip Gasijen – Patrik Birošo. U poslednjem kolu kvalifikacione “C” grupe čeka ih najteži rival, Kinezi Ciang Cialiang i Hu Zengkai.
Španci Emilio Sančez i Serhio Kazal zaustavili su naš dubl Živojinović – Ivanišević u četvrtfinalu teniskog turnira sa 3:0 u setovima – 6:1, 7:6(3), 6:3.