Istorija Svetskog kupa: Prekršaj za zatvor

Trenutak kada Toni Šumaher uleće u Patrika Batistona

U polufinalu svetskog fudbalskog prvenstva 1982. godine u Španiji odigrana je koliko zanimljiva, toliko mučna i skandalozna utakmica između Savezne Republike Nemačke i Francuske.

Nemci su poveli golom Pjera Litbarskog u 17. minutu. Izjednačili su “galski petlovi” pogotkom Mišela Platinija sa bele tačke u 27. minutu posle prekršaja Bernda Ferstera nad Dominikom Rošetoom.

Utakmica je otišla u produžetke i Francuzi su bili nadomak finala jer su golovima Marijusa Trezora i Alana Žiresa nakon 98. minuta vodili sa 3:1. Ali uporni Nemci su preko Karl-Hajnca Rumenigea i Klausa Fišera stigli do izjednačenja.

U penal-ruletu Žan-Luk Etori odbranio je šut Nemca Ulija Štilikea, dok je udarce Francuza Didijea Siksa i Maksima Bosisa ukrotio nemački čuvar mreže Harald-Toni Šumaher

Ipak, šest golova za 120 minuta, brojne propuštene prilike, dramatični rezultatski preokreti na stadionu Ramon Sančez Pishuan u Sevilji ostali su u senci prekršaja koji je označen kao jedan od najbrutalnijih u istoriji svetskih prvenstava.

Start Šumahera na Batistona

Igralo se drugo poluvreme kada je Patrik Batiston u jednom kontranapadu krenuo sam prema protivničkom golu, dok mu je u susret potrčao nemački golman Šumaher. Francuz je bio brži i loptu poslao pored leve stative, a Šumaher se nije zaustavljao nego je u Batistona uleteo svom silinom.

Bio je to klasični nokaut. Ili još nešto teže – barem je tako izgledalo u prvom trenutku. Batiston je bez svesti ležao nepomično na travi. Izneli su ga na nosilima i već pored igrališta priključili na kiseonik da bi ga povratili.

Posledice sudara, srećom, nisu bile fatalne: Batistonu su izbijena tri zuba, napukla su mu tri rebra i povređen mu je jedan vratni pršljen. Francuz se brzo vratio fudbalu i pojavio u sastavu nacionalnog tima na Evropskom šampionatu 1984. godine, kada su “galski petlovi” kao domaćini osvojili titulu prvaka Starog kontinenta …

Međutim, ono što je skandalizovalo javnost jeste činjenica da holandski sudija Čarls Korver nije sankcinisao start Šumahera čak ni žutim kartonom. Štaviše, nije svirao ni slobodan udarac za Francusku.

Nokautirani Batiston

Šumaher je nezainteresovano posmatrao šta se dešava sa defanzivcem Bordoa i u izjavi posle utakmice nijednom rečju nije iskazao saosećanje sa teško povređenim igračem. Nemački mediji skoro da su ignorisali divljački Šumaherov potez i slavili su ga kao heroja koji je u penal-seriji odbranio dva šuta, čime su dodatno razbesneli Francuze.

Čak su nemački kancelar Helmut Kol i francuski predsednik Fransoa Miteran nakon meča bili prinuđeni da izdaju zajedničko saopštenje ne bi li smirili strasti koje su pretile da prevaziđu navijačke okvire i poremete odnose dve države.

Šumaher se kasnije nekoliko puta javno izvinio Batistonu. Sa druge strane, Francuz je izjavio da mu oprašta, ali da ne želi da sa njim govori o nemilom događaju …