Dvadesetpetog juna 1982. godine, na stadionu “El Molinjon” u Gihonu, pred oko 40 hiljada gledalaca, u okviru trećeg kola Druge grupe Svetskog kupa u Španiji, odigran je meč između Zapadne Nemačke i Austrije.
Alžir je bio hit-ekipa ne samo ove grupe nego i prve faze šampionata. U prvom kolu golovima Rabaha Mađera i Lakdara Belumija trijumfovao je nad aktuelnim svetskim šampionom Nemačkom (strelac za “pancere” bio je Karl-Hajnc Rumenige).
Posle poraza od Austrije (0:2), Alžirici su u poslednjem kolu sa 3:2 slavili nad Čileom i sa četiri boda bili na pragu podviga – da postanu prva afrička reprezentacija u istoriji Svetskog kupa koja bi prošla u drugi krug takmičenja.
Za razliku od današnjeg sistema takmičenja na svetskim prvenstvima, utakmice poslednjeg kola grupne faze tada nisu igrane u isto vreme.
Da bi se plasirali u dalje takmičenje, Nemcima je trebala pobeda, dok bi u slučaju remija ili trijumfa Austrije, “panceri” bili eliminisani, a dalje bi išli Austrija i Alžir.
Austrijanci, sa druge strane, nisu smeli da pretrpe poraz od tri i više golova razlike, tada bi dalje išli Nemci i Alžirci. Samo u slučaju pobede Nemačke od gola ili dva razlike, kući bi putovao Alžir.
Nemci su brzo poveli – golom Horsta Hrubeša u 10. minutu. Nakon toga usedila je fudbalska uspavanka. Austrijanci nisu pokazivali ambiciju da ozbiljnije ugroze gol Haralda Šumahera, dok su Nemci imali jalovu terensku inicijativu. Gnevni navijači Alžira, koji su zaposeli tribine stadiona u Gihonu, počeli su da mašu novčanicama, sugerišući na taj način da je utakmica prodata (gornja fotografija).
Predsednik Fudbalskog saveza Alžira Hadž Sekal uputio je protest FIFA-i, izražavajući otvorenu sumnju u regularnost meča, ali od toga, naravno, nije bilo ništa.
Ipak, kontroverze koje su pratile utakmice poslednjeg kola grupne faze Argentina – Peru (6:0), četiri godine ranije, i Nemačka – Austrija naveli su Svetsku fudbalsku organizaciju da od narednog šampionata u Meksiku 1986. godine uvede pravilo da se mečevi poslednjeg kola grupne faze takmičenja igraju u isto vreme.
Dvadesetpetog juna 2006. godine na Svetskom kupu u Nemačkoj odigrana je utakmica poznata i kao “Bitka za Nirmberg” ili “Masakr u Nirmbergu”.
Na Frankestadionu u Nirmergu, pred oko 40 hiljada gledalaca, Portugalija je golom Maniša u 23. minutu pobedila Holandiju i plasirala se u četvrtfinale.
Ali meč je ušao u anale svetskih prvenstava po činjenici da je glavni sudija Valentin Valentinović Ivanov dobio upalu mišića ramenog pojasa zbog stalnog dizanja desne ruke – pokazao je čak 16 žutih i četiri crvena kartona.
Svega je tu bilo – od brutalnih startova sa leđa, laktova u lice, potezanja, štipanja, hokejaških “bodičeka” do simuliranja i provokacija. Sudija Ivanov je u ranoj fazi meča ispustio kontrolu nad utakmicom. Pokušao je kartonima da smiri situaciju, ali to kao da je još više raspirivalo tenzije među igračima obe reprezentacije.
Halid Bularuž je oštrim startom povredio Kristijana Ronalda zbog čega je tadašnja zvezda u usponu u suzama napustila teren i u izjavi optužila holandskog defanzivca da je startovao na njega sa jasnom namerom da ga povredi. Bularuž je kasnije napustio igru zbog drugog žutog kartona posle lakta u lice Luišu Figu.
Figo je prošao samo sa javnom opomenom nakon što je glavom udario Marka Van Bomela, iako je po pravilima za taj nesportski gest trebalo da dobije direktan crveni karton. Tadašnji selektor Portugalije Felipe Skolari stao je u odbranu svog kapitena rekavši da je Isus Hrist nakon šamara sposoban da okrene i drugi obraz, ali Figo nije Isus Hrist.
Oglasio se nakon utakmice i predsednik FIFA-e Sep Blater izjavivši da je zbog lošeg suđenja najbolje bilo da je ruski sudija Ivanov i sebi pokazao žuti karton, ali se kasnije javno izvinio zbog tog komentara.
Dvadeset prvog juna 1982. godine, na stadionu Hoze Zorilja u Valjadolidu, pred oko 30 hiljada gledalaca, odigrana je utakmica drugog kola Grupe 4 Svetskog prvenstva u Španiji između Francuske i Kuvajta.
U svom prvom (i do sada jedinom) nastupu na Svetskom kupu, Kuvajćani su se našli u grupi sa jakim evropskim reprezentacijama Engleske, Francuske i Čehoslovačke.
Iako već unapred prežaljeni, oni su u prvom kolu priredili malu senzaciju odigravši 1:1 sa Česima i u drugom kolu išli na Francuze, koji su pre toga sa 1:3 poraženi od Engleza.
Pogocima Bernara Ženginija, Mišela Platinija i Didijera Siksa, “galski petlovi” su poveli sa 3:0, Kuvajćanin Abdulah Al-Bulouši smanjio je na 3:1 …
Na pas Platinija, vižljasti vezista Francuske Alan Žires je u finišu susreta četvrti put zatresao protivničku mrežu. Fudbaleri Kuvajta su protestovali, tvrdeći da su prestali da igraju zbog zvižduka sa tribina, za koji su oni pretpostavili da je došao od strane Ukrajinca Miroslava Stupara, glavnog sudije iz Sovjetskog Saveza.
Dok je trajala prepirka, u teren je ušao lično šeik Fahad Al-Ahmad Al-Sabah, tadašnji predsednik Fudbalskog saveza Kuvajta, inače brat kuvajtskog Emira, u nameri da povuče svoje igrače sa terena u znak protesta zbog priznatog gola.
Na iznenađenje Francuza, Stupar je ovu situaciju rešio tako što je poništio njihov četvrti gol. To je bio jedini slučaj u istoriji Svetskog kupa da je sudija promenio odluku nakon intervencije sa tribina.
FIFA je zbog ovog slučaja suspendovala sudiju Stupara, a predsednika Fudbalskog saveza Kuvajta kaznila sa 10 hiljada američkih dolara.
Francuzi su ipak slavili sa 4:1 – Maksim Bosis je postigao gol u 89. minutu.
Kuvajćani su takmičenje završili minimalnim porazom (0:1) od Engleske i poslednjim mestom u grupi. Francuzi su remizirali 1:1 za Česima i kao drugoplasirani u grupi plasirali se u dalje takmičenje, gde su odigrali mnogo bolje i ušli u polufinale.
Tamo su poraženi od Zapadne Nemačke tek posle penala …