Dogodilo se na današnji dan – 28. marta

Dušan Savić (levo, Zvezda) i Borislav Đurović (Partizan)

Dvadeset osmog marta 1976. godine na stadionu Jugoslovenske narodne armije (JNA) odigran je 58. prvenstveni “večiti derbi” – susret Partizana i Crvene zvezde.

Po prohladnom, ali sunčanom vremenu, preko 55 hiljada gledalaca videlo je sjajnu utakmicu, obilje šansi, po jednu stativu i prečku i pet golova. U meču koji je direktno odlučivao o vrhu tabele, “crveno-beli” su rezultatom 4:1 (3:0) nadigrali komšije sa Topčiderskog brda, mada su prema prikazanoj igri i propuštenim prilkama mogli da slave i ubedljiviju pobedu.

Strelci su bili Dušan-Dule Savić (2), Sead Sušić i Srboljub-Srba Stamenković za Zvezdu, a Nenad Bjeković za Partizan.

Mile Novković i Mihalj Keri (prugasti dresovi, Zvezda) u borbi za loptu sa Rešadom Kunovcem (Partizan)

20. minutVladislav Bogićević je sa leve strane uputio loptu u kazneni prostor, Dušan Savić ju je propustio i ona je došla do Seada Sušića. Ovaj se varkom tela oslobodio Refika Kozića i loptu poslao pod prečku gola Radmila Ivančevića.

30. minut – Savić je na desnoj strani prevario Vladu Pejovića i krenuo prema golu. Ivančević je napustio gol-liniju u želji da “skrati ugao”, ali je napadač Zvezde bio veštiji i sa 5-6 metara loptu po drugi put smestio u Partizanovu mrežu.

36. minutJovan-Kule Aćimović je centrirao sa levog krila, lopta je preletela kompletnu odbranu “crno-belih”, a prema drugoj stativi utrčao je Savić i, potpuno neometan, iz neposredne blizine postigao svoj drugi, a Zvezdin treči gol.

50. minut – Tračak nade za domaćine. Momćilo Vukotić centrirao je sa leve strane, a Bjeković sa pet-šest metara smanjuje rezultatski deficit, golman “crveno-belih” Ognjen-Olja Petrović bio je nemoćan.

61. minut – Najbolji igrač susreta Savić poslao je upotrebljivu loptu sa levog krila, a na nju je natrčao Sušić i silovito šutirao. Ivančević je sjajno intervenisao i odbio loptu, ali na njegovu nesreću, na pravom mestu našao se Srboljub-Srba Stamenković za konačnih 4:1.

Partizanov “olraund” igrač Ivan Golac je u prvom poluvremenu pogodio stativu, a njegov saigrač Boško Đorđević u drugom delu prečku.

Utakmicu je obeležila kako fer igra obe ekipe (sudija Fresl nije pokazao nijedan žuti karton), tako i za naše podneblje nesvakidašnje ponašanje navijača Partizana, koji su na kraju utakmice aplauzom pozdravili fudbalere pobedničke ekipe.

– Ovo mi se nikada nije dogodilo – pričao je posle utakmice defanzivac Zvezde Mihalj Keri, – da nas publika poraženog tima aplauzom isprati sa terena. Zar to ne govori da smo derbi zasluženo dobili i da smo nadigrali velikog rivala.

Iako je tog proleća na svom stadionu pretrpeo još jedan katastrofalan poraz – 1:6 od splitskog Hajduka, Partizan je zahvaljujući pogotku Bjekovića u poslednjim sekundama meča poslednjeg kola protiv Olimpije u Ljubljani osvojio šampionsku titulu.

Crvena zvezda je prvenstvenu trku završila na četvrtom mestu.