1957. godine – Fudbaleri Jugoslavije postigli su rekordnu pobedu nad selekcijom Italije. “Plavi” (u ovom meču u belim dresovima) su u okviru “Kupa dr Gerea” savladali “azure” sa 6:1, što je bio najteži poraz Italije posle Drugog svetskog rata.
Golove za Jugoslaviju postigli su Miloš Milutinović (u 26. i 47. minutu), Zdravko Rajkov (49), Branko Zebec (10), Bernard Vukas (80) i Luka Lipošinović (40), dok je Serđo Ćervato (58-penal) bio strelac jedinog gola za Italiju.
1:0 – Rajkov je desnom aut-linijom prošao pored Segata i odlično centrirao na glavu Zebecu koji loptu snažnim udarcem šalje pod prečku.
2:0 – Milutinović je u silovitom solo-prodoru prošao trojicu odbrambenih igrača i preko palog golmana Lovatija poslao loptu u mrežu.
3:0 – Milutinović je centrirao sa desnog krila. Loptu je primio Vukas i produžio je do Lipošinovića na levoj strani šesnaesterca, koji sebi daje for i snažno šutira. Lopta se odbila od italijanskog golmana i odsela u mreži.
4:0 – Posle centaršuta sa desne strane, Orcan je pogrešio i loptu poslao direktno Milutinoviću u noge. Napadač Partizana iskoristio je iznenadni poklon za svoj drugi gol.
5:0 – Lipošinović je centrirao sa levog krila, lopta je preletela peterac i kompletnu odbranu Italijana, a na pravom mestu našao se Rajkov koji iskosa sa desne strane glavom još jednom matira čuvara mreže gola gostujuće reprezentacije.
5:1 – Červato je smanjio rezultat iz jedanaesterca koji je skrivio golman Beara padom u noge Gratonu.
6:1 – Rajkov je izveo korner, a Vukas je iz prve, volejem, postigao najlepši pogodak na utakmici.
Meč je odigran na prepunom zagrebačkom stadionu u Maksimiru (45 hiljada), po sunčanom i toplom vremenu.
Teren je bio idealan, ili kako je novinar beogradskog dnevnog lista “Politika” Ljubomir-Ljuba Vukadinović slikovito opisao na početku svog izveštaja: “Teren je sav pokriven gustom travom, tu i tamo poprskan cvetovima bele rade, okružen širokom crvenom atletskom stazom …”
JUGOSLAVIJA: Vladimir Beara (Crvena zvezda Beograd), Ljubiša Spajić (Crvena zvezda), Tomislav Crnković (Dinamo Zagreb), Rajko Mitić (Crvena zvezda), Dobrosav Krstić (Vojvodina Novi Sad), Vujadin Boškov (Vojvodina), Zdravko Rajkov (Vojvodina), Miloš Milutinović (Partizan Beograd), Branko Zebec (Partizan), Bernard Vukas (Hajduk Split), Luka Lipošinović (Dinamo).
Možda će nekog interesovati: u predigri meča sa Italijanima odigran je susret omladinaca Srbije i Hrvatske. Het-trikom igrača Partizana Jovana Miladinovića mladi Srbi pobedili su vršnjake iz susedne republike sa 3:0.
1991. godine – Rukometašice beogradskog Radničkog drugi put u klupskoj istoriji osvojile su Kup pobednika kupova, pošto su u dvomeču bile bolje od kijevskog Dinama ukupnim rezultatom 46:40.
U revanš-meču odigranom u Dvorani na Banjici u Beogradu, pred oko dve hiljade gledalaca, Radnički je pobedio sa 28:15 (12:10) i tako nadoknadio deficit iz prvog susreta u Kijevu (18:25).
Posle ubedljivog poraza u prvoj utakmici činilo se da je pred rukometašicama jugoslovenskog predstavnika nemoguća misija. Situacija nije izgledala nimalo ružičasta ni posle prvog poluvremena revanš-susreta, koje je završeno tek neznatnom prednošću Radničkog – 12:10.
Predvođene sjajnom kapitenkom Draganom Pešić – Pešom (ukupno 16 golova, sedmerci 9/10) i golmanom Brankom Jovanović, koja je “spustila roletnu”, Beograđanke su drugi deo dobile sa neverovatnih 16:5 i domogle se novog evropskog trofeja.
Ženski rukometni klub Radnički je u svojoj klupskoj istoriji po tri puta bio šampion Evrope (1976, 1980. i 1984. godine) i osvajač Kupa pobednika kupova – 1986, 1991. i 1992. godine …