Ostavite svu nadu, vi koji ulazite …

Hala Aleksandar Nikolić, nekada Hala Pionir

Poruka iz naslova mogla bi da piše iznad ulaza na teren beogradske hale “Aleksandar Nikolić”, decenijama poznatoj kao “Pionir”. Igrači mnogih gostujućih ekipa razumeće o čemu govorimo …

“Pionir” je do izgradnje Beogradske arene bila najveća sportska dvorana u Beogradu. Otvorena je 24. maja 1973. godine, a izgrađena je za samo 11 meseci. Radove je izveo beogradski “Energoprojekt”, po projektantskoj zamisli arhitekata Ljiljane i Dragoljuba Bakića. Planirani broj mesta za sedenje bio je blizu šest hiljada.

U čast jednog od utemeljitelja moderne košarke na prostorima bivše Jugoslavije, dvorana je 23. februara 2016. godine dobila ime po Aleksandru-Aci Nikoliću.

Iza ovih suvoparnih faktografskih podataka nalazi se bogata istorija velikih sportskih i muzičkih događaja koji su se odigrali unutar zidova ovog svojevrsnog hrama dobre zabave.

Ko je u proleće davne 1973. godine mogao da pretpostavi da će tribine ove dvorane tokom narednih decenija svedočiti najvećim uspesima prvo jugoslovenskog, a onda i srpskog sporta … Hala je postala mesto trijumfa, neosvojiva tvrđava za goste, “fabrika” medalja i nezaboravnih utakmica. U njoj je već u početku uspostavljena posebna sinergija igrača i navijača.

Proslavljeni košarkaški trener Vlade Đurović, čovek koji je sa Zadrom u finalu “plej-ofa” 1986. godine nadvisio tada aktuelnog evropskog prvaka moćnu Cibonu Dražena Petrovića i uzeo titulu šampiona Jugoslavije, preiskusni strateg čiji trenerski portfolio sadrži angažman u dvadesetak klubova širom Evrope, jednom prilikom je za ovu halu izjavio: “Pionir je čudo, takva akustika ne postoji nigde, publika je sa svih strana, parket se trese dok se izvode slobodna bacanja … Ekipe koje sam vodio kao trener nisu znale šta ih je snašlo”.

Sve je počelo već u decembru 1973. godine, kada su rukometašice Jugoslavije, prvi i poslednji put, postale šampionke sveta.

Nastavljeno je dve godine kasnije – košarkaši su osvojili titulu šampiona Evrope pobedom nad Sovjetskim Savezom u finalnom meču odigranom upravo u ovoj dvorani, a odbojkaši su koji mesec kasnije na istom mestu uzeli i prvu medalju na nekom velikom takmičenju – bronzanu na prvenstvu Starog kontinenta.

Detalj sa Evropskog šampionata za odbojkaše u Beogradu

Detalj sa Evropskog šampionata za odbojkaše u Beogradu


U Hali “Pionir” odigrano je 1977. godine finale Kupa šampiona za košarkaše. Trijumfovao je izraelski Makabi.

Jugoslovenski boks je najveći uspeh postigao 1978. godine na Svetskom prvenstvu u Beogradu. Mečevi su održani u ovoj hali.

Partizan je 1979. godine rezultatom 108:98 (54:54) pobedio italijanski Arigoni i drugi put zaredom osvojio Fibin Kup Radivoja Koraća. Najveći doprinos trijumfu dao je fenomenalni bek Dragan Kićanović-Kića sa 41 poenom. Sjajan je bio i centar Miodrag-Miško Marić sa 23 poena. Upisali su se još i Arsenije Pešić (18), Dragan Todorić (14) i Boban Petrović (14).

Domaćinstvo finala Kupa Koraća određeno je pre nego što su se znali učesnici, pa je Partizan faktički bio domaćin, mada nije igrao u svojoj dvorani – Hali sportova na Novom Beogradu.

U “Pioniru” je početkom oktobra 1985. godine održan istorijski meč za opstanak u Svetskoj grupi Dejvis kupa između Jugoslavije i Francuske. Iako su gosti bili apsolutni favoriti, deklasirani su sa 4:1. Već prvog dana 133. na ATP listi Goran Prpić priredio je veliko iznenađenje savladavši tada jednog od najboljih svetskih igrača Janika Nou sa 6-3, 4-6, 6-1 i 6-4. Slobodan-Boba Živojinović je u drugom meču bio bolji od Anrija Lekonta sa 4-6, 7-5, 6-1 i 6-2.

Noa i Lekont lako su dobili Živojinovića i Prpića u parovima, pa je odluka pala trećeg dana kada je u fudbalskoj atmosferi na tribinama Boba sa 3:0 u setovima (6-4, 6-4, 6-4) šokirao Nou i Jugoslaviji obezbedio opstanak u Svetskoj grupi. Prpić je trijumfom (8-6, 6-8, 6-3) nad Lekontom samo potvrdio senzaciju.

Nikšićanin Dragomir Bećanović osvojio je zlatnu medalju na prvenstvu sveta u džudou održanom oktobra 1989. godine u “Pioniru”. Postao je prvi jugoslovenski džudista – osvajač najsjajnijeg odličja na svetskim prvenstvima i prvi džudista izvan Japana koji je u kategoriji do 65 kilograma bio prvi na svetu. Iste godine kao najbolji sportista Jugoslavije u izboru beogradskog sportskog lista “Sport” dobio je “Zlatnu značku”.

Dugačak je spisak inostranih muzičara koji su svoje koncerte držali u ovoj hali tokom proteklih decenija: Rej Čarls, Tina Tarner, Dip Parpl, Džetro Tal, Santana, Suzi Kvatro, Juraja Hip, Erik Klepton, Veder Riport, Gilan Bend, Klasik Nuvo, Toking Heds, Elton Džon, Dajer Strejts, Edi Grant, Ajron Mejden, Špandau Bale, Strenglers, Prodidži, Lućijano Pavaroti, Simpli Red, Vajtsnejk …

Zbog ratnih dešavanja na prostorima Jugoslavije košarkaši Partizana su na svom trijumfalnom putu do titule šampiona Evrope 1992. godine sve protivnike dočekivali u španskoj Fuenlabradi. “Crno-beli” su jednu jedinu utakmicu u Beogradu odigrali u četvrtfinalu protiv italijanskog Knora iz Bolonje, i to baš u “Pioniru”.

Danilović postiže koš protiv Knora

Danilović postiže koš protiv Knora

Posle 16 utakmica daleko od kuće, dve u kvalifikacijama i 14 u grupi, FIBA se “smilovala” i Partizanu dozvolila da bude domaćin u svom gradu. Pred iznenađujuće polupraznom dvoranom (samo tri hiljade gledalaca), “crno-beli” su trijumfovali rezultatom 78:65 i tako poveli sa 1:0 u pobedama.

Aleksandar-Sale Đorđević je postigao 26 poena za 36 minuta, a Predrag-Saša Danilović dao je šest poena manje. Upisali su se i Ivo Nakić (13), Slaviša Koprivica (10), Zoran-Stragi Stevanović (5) i Ivica Dragutinović (4). Na drugoj strani Amerikanac Bil Venington je ubeležio 18, Slovenac Jure Zdovc 17, a Roberto Brunamonti 16 poena.

Knor je u drugoj utakmici u Bolonji izjednačio tesnom pobedom 61:60, a Partizan je u odlučujućoj utakmici na istom mestu “ispio supicu” – trijumfom 69:65 načinio je senzaciju i našao se na “fajnal-foru” u turskom Istanbulu. Ono što se tamo dešavalo je istorija …

Rukometaši SR Jugoslavije ovde su 1995. godine u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo ostvarili senzacionalan trijumf 25:18 nad svetskim šampionima Francuskom, koje je predvodio legendarni Džekson Ričardson. “Plavi” su u grupi u kojoj su još bile reprezentacije Belgije i Belorusije ostvarili plasman na šampionat Starog kontinenta na kojem su uzeli bronzanu medalju.

Karatisti i karatistkinje Savezne Republike Jugoslavije ovde su 1998. godine osvojili čak osam medalja (3-2-3) na Evropskom prvenstvu.

Finale Fibinog Evrokupa održano je 1998. godine u “Pioniru””. Litvanski Žalgiris je sa 82:67 savladao italijanski Stefanel iz Trsta.

Odbojkašice Srbije ovde su 2011. godine postale prvi put šampionke Evrope trijumfom nad Nemačkom 3:2 nakon velikog preokreta.

Radost odbojkašica Srbije

Radost odbojkašica Srbije


Ova dvorana ugostila je i učesnike Evrobasketa 2005. godine i svetskog šampionata za rukometašice 2013. godine, a održan je i košarkaši turnir na 25. letnjoj Univerzijadi 2009. godine, čiji je domaćin bio Beograd.

Košarkaši Partizana i Crvene zvezde priredili su svojim navijačima u Pioniru” mnogo nezaboravnih utakmica u evropskim kup-takmičenjima. Ovde je održano i mnogo spektakularnih mečeva Svetske lige za odbojkaše …

Ovde su u februaru 2016. godine odigrane i sve utakmice Evropskog prvenstva u futsalu …