U evropskim kup-takmičenjima, Bavarci su odigrali ukupno 11 mečeva protiv klubova sa prostora bivše Jugoslavije. Bilans je pet pobeda, tri remija i tri poraza, uz gol-razliku 22:15.
Do 1991. godine, Bajern je odigrao ukupno šest utakmica protiv timova sa prostora bivše Jugoslavije, zabeležio jednu pobedu, dva remija i tri poraza.
Posle 1991. godine, bilans je četiri pobede i jedan nerešen rezultat.
U leto 1998. godine, u kvalifikacijama za Ligu šampiona, voljom žreba, Bavarci su za protivnika dobili šampiona SR Jugoslavije beogradski Obilić, čiji je neformalni gazda bio komandant Srpske dobrovoljačke garde i narodni poslanik Željko Ražnatović.
To je bila generacija Bajerna koju su predvodili nemačka golmanska legenda Oliver Kan, sjajni brazilski golgeter Đovani Elber, nemački reprezentativci Štefan Efenberg i Jens Jeremis, tada najbolji igrač Bosne i Hercegovine Hasan Salihamidžić, kao i 37-godišnji Lotar Mateus, koji je sa 150 nastupa u nacionalnom timu i dalje apsolutni rekorder nemačkog fudbala.
Na svečanoj večeri organizovanoj za goste iz Beograda, uoči prve utakmice u Minhenu, predsednik Bajerna Franc Bekenbauer biranim rečima govorio je o Obiliću.
Zahvaljujući na toplom prijemu, kako navodi beogradski dnevnik “Politika”, predsednica fudbalskog kluba Obilić Svetlana-Ceca Veličković Ražnatović je, između ostalog, rekla:
-Mi smo došli u Minhen da se na sportskom planu dokazujemo. Želimo vam puno uspeha u domaćem šampionatu i u Kupu UEFA …
Predsednica Obilića je ovim želela da kaže da će se Obilić plasirati u Ligu šampiona, a da Bajernu ostaje da posiže uspehe u Kupu UEFA.
Ove reči folk-dive verovatno su unele tihu jezu u nemački tabor, tako da igrači Bajerna dugo nisu mogli da se sastave sa loptom. Odbrana Obilića je pred 37 hiljada gledalaca na Olimpijskom stadionu odolevala skoro pun sat vremena – tek u 59. minutu Štefan Efenberg je pogodio mrežu Nenada Lukića.
Samo četiri minuta kasnije je 2:0 za Bajern, posle šuta glavom napadača Bavaraca Đovanija Elbera.
U 65. minutu centrirao je Efenberg, a Alegzander Cikler je iskoristio smušenost odbrane gostiju i treći put šalje loptu u mrežu Obilića.
Konačan rezultat postavio je u 77. minutu Torsten Fink rezantnim udarcem sa ivice šesnaesterca nakon majstorske Elberove asistencije petom.
U revanšu odigranom pred 10 hiljada gledalaca na stadionu Partizana, Obilić je poveo u 67. minutu – centrirao je sa desne strane Kuzman Babeu, Dragan Šarac je skočio nebu pod oblake i glavom loptu zakucao u mrežu gola reprezentativnog golmana Olivera Kana.
Dva minuta pre kraja izjednačenje Bajernu donosi Lotar Mateus fantastičnim golom iz slobodnog udarca iskosa, tzv. skraćenog kornera.
Još jedan trenutak za pamćenje desio se u finišu susreta. Najverniji navijač Partizana Miša Tumbas, alias Miša Baksuz, tokom čitave utakmice svojim glasom kao da davi žabe, dozivao je napadača Bajerna: “Elber! Elber!”
U trenutku kada je Alegzander Cikler zamenio Elbera, Brazilac je na iznenađenje mnogih prišao ogradi i pravo u ruke dao svoj dres Tumbasu.
Bajern je te sezone na stadionu “Nou Kamp” u Barseloni protiv Mančester Junajteda odigrao možda i najneverovatnije finale Lige šampiona. Golom Marija Baslera u 6. minutu Bavarci su poveli sa 1:0 i to vođstvo su čuvali do 91. minuta. A onda su Tedi Šeringem i Ole-Gunar Solskjer sa dva gola u tri minuta preokrenuli rezultat i svom timu doneli titulu šampiona Evrope.
Kasnije je Tumbas stekao i planetarnu slavu promovišući nastup rok-grupe “Metalika” u Beogradu 2004. godine …
Četiri godine kasnije Bajern je igrao u trećem kolu kvalifikacija za Ligu šampiona protiv Partizana.
U odnosu na susrete sa Obilićem, u ekipi su ostali Kan na golu, Jeremis u odbrani, Salihamidžić u veznom redu i Elber u napadu, a nova zvezda Bavaraca bio je Mihael Balak.
Četvrtog avgusta 2002. godine na stadionu Partizana u Beogradu, pred oko 30 hiljada gledalaca, gosti iz zemlje vicešampiona sveta sa “pola gasa” slavili su sa 3:0.
Bajern je poveo u 20. minutu preko Mihaela Tarnata. On je na levoj strani terena prihvatio jednu dijagonalu i rezantnim udarcem sa preko dvadesetak metara loptu poslao pored nepomičnog čuvara mreže “crno-belih” Radovana Radakovića.
Na 2:0 povisio je udarcem glavom Jens Jeremis nakon “skraćenog kornera” koji je sa desne strane izveo Mehmet Šol.
Ubedljiv trijumf Nemaca potvrdio je u 77. minutu Klaudio Pizaro šutem iz neposredne blizine nakon odličnog prodora i centaršuta Balaka.
Dve nedelje kasnije, 27. avgusta na Olimpijskom stadionu u Minhenu, pred oko 40 hiljada gledalaca, u jednoj više revijalnoj utakmici, Bajern je poveo sa 2:0 golovima Balaka (27) i Elbera (71). Damir Čakar je u 72. minutu postigao jedini gol za Partizan u obe utakmice, a konačan rezultat – 3:1, postavio je Salihamidžić iz penala dva minuta kasnije.
“Crno-beli” su u Minhenu ostavili bolji utisak nego u prvom susretu. Gosti su lepo kombinovali i tačnim pasovima držali loptu u svom posedu, stvorili su i više prilika nego u Beogradu, ali se poprilično obrukao mladi centarfor Danko Lazović.
Bajern je te sezone pretrpeo debakl u grupnoj fazi Lige šampiona – zauzeo je poslednje, četvrto mesto u “G” grupi, iza Milana, Deportiva i Lensa, sa četiri poraza i samo dva remija.
Konačno, do 2013. godine Bajern je odigrao samo još jednu utakmicu protiv neke ekipe sa prostora bivše Jugoslavije. U grupnoj fazi Kupa UEFA protivnik je bio stari rival – Crvena zvezda.
Zbog specifičnog formata takmičenja, timovi su se sastali samo jednom – 25. oktobra 2007. godine na beogradskoj “Marakani”, pred oko 38 hiljada gledalaca.
Iako ulozi nisu bili tako veliki kao 16 godina ranije u polufinalu Kupa šampiona, utakmica je ponudila sličnu dramatiku.
Bajern je opet u sastavu imao sve same reprezentativce – Filipa Lama, Lusija, Bastijana Švajnštajgera, Marka van Bomela, Miroslava Klosea, Lukaša Podolskog …
Već u 16. minutu erupcija oduševljenja – Ognjen Koroman je u jednom kontranapadu “promešao” Lama na levoj strani i rezantnim šutem u dalji ugao pogodio malu mrežicu gola Bajerna.
Tri minuta kasnije sjajni Brazilac Lusio je poput tenka krenuo sa centra igrališta i silovito šutirao sa 25 metara. Lopta je okrznula Senegalca Ibrahima Gaja, pogodila zbunjenog golmana Ivana Ranđelovića u glavu i odbila se u polje, a “otpadak” je prihvatio Klose i smestio je na pravo mesto.
I onda potez utakmice u 74. minutu. Nenad Milijaš je opalio loptu sa dobrih tridesetak metara. Ona je u visokom luku pala ispred golmana Mihaela Rensinga, prešla preko njegove pružene ruke i zakoprcala se u mreži.
Ostalo je petnaestak minuta do kraja, do velike pobede nad favorizovanim Bajernom. Naravno, u fudbalu, kada igrate protiv Nemaca, 15 minuta je čitava večnost, što se pokazalo i u ovom meču. Jer Bavarci kao da su tek počeli da igraju …
U glavnoj ulozi bio je 17-godišnji Toni Kros. Ovaj momak je prvo u 86. minutu iz slobodnog udarca na pet metara od Zvezdinog gola kao duha samog pronašao Klosea za izjednačenje. U 90. minutu Kros je sa skoro istog mesta izveo novi slobodan udarac. Lopta je dugo putovala po zemlji i kroz šumu nogu završila pored zaprepašćenog Ranđelovića po treći put iza njegovih leđa.
Bajern je te sezone stigao do polufinala Kupa UEFA, gde je za protivnika imao ruski Zenit. Prvi susret u Minhenu završen je rezultatom 1:1, dok su Bavarci u revanšu poraženi sa ubedljivih 0:4.
Ruski tim je i osvojio ovo takmičenje trijumfom u finalu nad škotskim Glazgov Rendžersom rezultatom 2:0 …