U završnom delu specijala koji se bavi jugoslovenskim fudbalom u sezoni 1976/77, osvrnućemo se na nastupe naših klubova u najjačim evropskim klupskim takmičenjima – Kupu šampiona, Kupu pobednika kupova i Kupu UEFA. I odmah da kažemo, bio je to priličan debakl, jer nijedna naša ekipa nije dočekala proleće u Evropi. Partizan nije postigao nijedan gol, Hajduk se mučio protiv skromnih Belgijanaca i pao je pred sledećom ozbiljnijom preprekom, dok su Dinamo i Crvena zvezda ostavili nešto povoljniji utisak, naročito golgeter beogradskih “crveno-belih” Zoran Filipović, strelac čak šest golova u isto toliko utakmica …
Aktuelni šampion Jugoslavije beogradski Partizan nije imao sreće jer je već u prvom kolu morao na noge kijevskom Dinamu, praktično reprezentaciji Sovjetskog Saveza, pobedniku Kupa pobednika kupova 1975. godine, u čijim redovima je igrao najbolji igrač u istoriji SSSR-a Oleg Blohin, osvajač “Zlatne lopte” 1975. godine i rekorder po broju nastupa (112) za nacionalni tim nekadašnje države.
Sjajno su se u prvom meču u Kijevu držali “crno-beli” sve do 82. minuta. Domaćini su pogotkom Vladimira Oniščenka od šestog vodili sa 1:0. Blohin je u 20. minutu neoprezno uklizao u Partizanovog golmana Radmila Ivančevića i rasekao mu butinu, pa je na gol-liniju morao Petar Borota. Gosti su u 80. minutu stekli prednost igrača više, jer je engleski sudija Bob Metjuson isključio strelca jedinog gola Oniščenko.
Ali prvi strateg Partizana Toma Kaloperović nije uspeo da “zatvori” utakmicu zbog dva velika kiksa njegovih igrača u finišu susreta. Prvo je pogrešio golman Borota i omogućio Vladimiru Troškinu da preciznim lob-udarcem povisi vođstvo u 82. minutu, da bi minut pre kraja Boško Đorđević igrao rukom u svom šesnaestercu. Blohin je bio siguran, postavivši konačnih 3:0.
Zbog ogromnog interesovanja, revanš je, 29. septembra, odigran na Zvezdinoj “Marakani”. Nada oko 70 hiljada navijača, koliko ih se skupilo na tribinama najvećeg jugoslovenskog stadiona, trajala je samo deset minuta kada je Vladimir Mintjan goste doveo u vođstvo. Petr Slobodjan je u 65. minutu postavio konačan rezultat – Partizan – Dinamo 0:2.Malerozni su bili Vukan Perović, koji je promašio jedanaesterac za Partizan u 67. minutu, i stoper “crno-belih” Predrag Tomić, koji je zbog povrede morao van igre već u 15. minutu.
Tako je kijevski ekspres-voz neokrznut protutnjao Beogradom …
Dinamo je te sezone dogurao do polufinala Kupa šampiona. Nakon Partizana deklasirao je solunski PAOK ukupnim rezultatom 6:0. U četvrtfinalu je savladao Bajern (0:1 u Minhenu i 2:0 u Kijevu), a pokleknuo je tek pred drugim nenačkim predstavnikom, Borusijom iz Menhegladbaha (1:0 i 0:2).
Hajduk je takmičenje u Kupu pobednika kupova započeo 14. septembra gostovanjem belgijskom Lirsu u prvom kolu. U redovima protivnika igrali su nekadašnji fudbaler OFK Beograda i ljubljanske Olimpije Dragan Popadić i bivši vezista Partizana Dimitrije Davidović. Iako uoči dvomeča označeni kao apsolutni favoriti, splitski “bili” pružili su anemičnu igru u Liru i poraženi su sa 0:1. Njihova porozna odbrana (u Belgiji nije nastupio standardni stoper Luka Peruzović) popustila je nakon pola sata igre, strelac je bio Jan Kulemans.
Uprkos neuspehu, optimizam nije napuštao Splićane koji su napunili stadion pod Plinarom 29. septembra. Igrači Hajduka su na svom bunjištu pokazali drugačije lice od onog u Belgiji i protiv borbenog, ali ne preterano kvalitetnog rivala slavili prolaz dalje rezultatom 3:0.
Dvostruki strelac bio je Slaviša Žungul – prvi put nakon asistencije Gorana Popovića, drugi put posle centaršuta Boriše Đorđevića.
Konačan rezultat postavio je Jurica Jerković topovskim šutem sa preko 20 metara na kratko dodavanje Ivice Šurjaka, izvođača slobodnog udarca. Kapitenu Hajduka ovo je bila i poslednja utakmica u belom dresu pred domaćim navijačima pre odlaska na odsluženje obaveznog vojnog roka u Beograd.
Lirs je te sezone završio tek na desetom mestu belgijskog šampionata.
Žreb u Cirihu je hteo da Hajduk u drugom kolu mora na megdan madridskom Atletiku, izuzetno jakom fudbalskom kolektivu, koji je svoju moć na kraju ove sezone potvrdio osvajanjem šampionske titule u Španiji.
U paklu madridskog stadiona “Vinsente Kalderon”, pred 45 hiljada pristalica Atletika, Splićani su 20. oktobra izvukli sjajan rezultat. Poraženi su samo sa 1:0, s obzirom da su se prilike domaćina, naročito u prvom poluvremenu, smenjivale kao na filmskoj traci. Sreća je ovaj put bila saveznik gostima, a i Ivan Katalinić je branio maestralno.
Hajduk je, umesto da se nametne brzom i agresivnom igrom, rešio da čeka protivnika u svom šesnaestercu, i u 90 minuta nije stvorio nijednu izgledniju priliku. Strelac jedinog pogotka bio je Ruben Kano početkom drugog poluvremena, ali je taj čovek mogao da se proslavi da je iskoristio još nekoliko matnih pozicija po odbranu gostiju. Pošteno se ispromašivao i Urugvajac Ruben Ajala, a u 75. minutu nije iskoristio ni jedanaesterac.
Revanš 4. novembra na Starom placu počeo je za Hajduk da bolje ne može – u 18. minutu je na centaršut Šurjaka, Žungul primio loptu između dvojice protivničkih defanzivaca, majstorski sačekao da golman Reina padne i loptu poslao u nebranjeni deo mreže gostiju. Erupcija oduševljenja na tribinama na kojima se okupilo blizu 25 hiljada domaćh “tifoza”.Ali sve se promenilo u drugom delu, i to u režiji napadača Madriđana Ajale. Urugvajac je u 56. minutu na dodavanje Kapona rezantnim udarcem iskosa izjednačio rezultat, a samo pet minuta kasnije isti igrač je sa desnog krila poslao loptu u kazneni prostor Splićana. Konfuznu reakciju Vedrana Rožića iskoristio je Leal i postavio konačan rezultat – 1:2. Hajduk je Evropi morao da mahne i kaže “adio” …
Atletiko je stigao do polufinala ovog takmičenja gde je eliminisan od Hamburgera (3:1 u Madridu, 0:3 u Hamburgu).
Najzad, u najmasovnijem od tri evropska klupska takmičenja – Kupu UEFA, Jugoslavija je imala dva predstavnika – zagrebački Dinamo i beogradsku Crvenu zvezdu.
Zagrebački “modri” su u prvom kolu sa 1:0 u gostima i 3:0 na Maksimiru pregazili rumunskog predstavnika Targu Mureš iz istoimenog grada.
Strelac za Dinamo u prvoj utakmici, odigranoj 15. septembra, bio je Zlatko Jurišić u 64. minutu.
Prolaz u drugo kolo, dve nedelje kasnije, Zagrepčani su potvrdili ubedljivim trijumfom, a mrežu gostiju zatresli su Ivica Senzen (28), Srećko Bogdan (65) i Zlatko Jurišić (78).
Targu Mureš uopšte nije bio naivna ekipa, kako bi to rezultati protiv Dinama možda sugerisali. Te sezone zauzeo je četvrto mesto u rumunskom šampionatu i ponovo se plasirao u Kup UEFA.
U svojim redovima imao je i standardnog reprezentativca Ladislaua Bolonija, koji je nastupio za državni tim i u legendarnoj utakmici protiv Jugoslavije u Bukureštu 13. novembra 1977. godine, kada su “plavi” slavili sa 6:4. Boloni je bio strelac jednog pogotka.
A šta reći za Dinamovog protivnika u drugom kolu, istočnonemački Magdeburg, koji je trijumfom od 2:0 nad čuvenim italijanskim Milanom u finalu osvojio Kup pobednika kupova 1974. godine …
Junak prvog meča, odigranom 20. oktobra na stadionu “Ernst Gube” u Magdeburgu pred 35 hiljada gledalaca, bio je golman Dinama Željko Stinčić. On je najzaslužniji što se mreža Dinamovog gola zatresla samo dva puta.
Jirgen Pomerenke je u 19. minutu “probio” desnu stranu i u šesnaestercu pronašao Joakima Štrajha. Ovaj je glavom samo spustio loptu Volfgangu Štajnbahu, koji je sa desetak metara bio neumoljiv.
Konačan rezultat postavljen je u 53. minutu – Aleks Til je izveo slobodan udarac sa desnog krila, a levi bek Manfred Zapf iskoristio je inertnost odbrane gostiju.
“Modri” su na travnati teren stadiona u Magdeburgu izašli bez pomoći Drage Vabeca, Velimira Zajeca, Ivana Bedija i Srećka Bogdana. Sa druge strane, i domaćini nisu mogli da računaju na jednog od nezamenjivih prvotimaca i standardnog reprezentativca Istočne Nemačke Martina Hofmana.
Dinamo je u maksimirskom revanšu, pred 35 hiljada gledalaca, golovima Zlatka Kranjčara u 15. i 31. minutu, dva puta vodio, ali su prvo Štrajh u 17, a zatim Pomerenke u 51. minutu sprečili iznenađenje.
Istočnonemački klub je zaustavljen u četvrtfinalu Kupa UEFA. Italijanski Juventus bio je bolji u obe utakmice – 3:1 u Magdeburgu i 1:0 u Torinu.
Magdeburg je te sezone osvojio vicešampionsku titulu u tzv. Oberligi, elitnom fudbalskom takmičenju Istočne Nemačke, iza drezdenskog Dinama.
Od svih jugoslovenskih predstavnika, samo je Crvena zvezda stigla do trećeg kola.
“Crveno-beli” su u prvom kolu ukrstili fudbalske veštine sa bugarskom Lokomotivom iz Plovdiva.
U Plovdivu je 15. septembra bilo 2:1 za domaćine. Poveli su gosti preko Zorana Filipovića (19), ali su Georgi Fidanov (30) i Hristo Bonev (46) preokrenuli rezultat.
Bonev je dve nedelje kasnije pogotkom u 15. minutu doveo Lokomotivu u vođstvo od 1:0 i izazvao jezu među 30 hiljade navijača, koliko ih se okupilo na beogradskoj “Marakani”.
Srećom, usledilo je ključnih sedam minuta utakmice – pogocima Zorana Filipovića u 41. i 46. i Vladislava Bogićevića u 47. minutu), izabranici Gojka Zeca su preokrenuli na 3:1.
Srboljub-Srba Stamenković je u 58. minutu razvejao svaku sumnju oko plasmana u sledeće kolo.
Lokomotiva je te sezone bugarski šampionat završila na osmom mestu.
Zvezda je i u drugom kolu prvi meč igrala u gostima, ovaj put protiv Austrije iz Salcburga. Kao i protiv Lokomotive, “crveno-beli” su poveli preko Filipovića. Igrao se 35. minut.
Beograđani su vodili do 73. minuta, da bi u nepuna tri minuta domaćini preokrenuli rezultat preko Petera Švarca i Volfganga Švarca.
Jugoslovenski predstavnik je u revanšu, 3. novembra, dugo lomio otpor rivala i tek je deset minuta pre kraja Filipović postigao zlata vredan gol.
Austrija je te sezone zauzela poslednje, deseto mesto u austrijskoj Bundes ligi i ispala u niži rang takmičenja.
Tako se Zvezdin ples na žici u revanš-mečevima protiv Lokomotive i Austrije oba puta završio “hepiendom”. I kao da je Zvezda u ta dva kola ispunila bonus sreće, pa je ostala bez nje u dvomeču sa grčkim AEK-om u trećem kolu Kupa UEFA.
AEK je u prvom susretu, 24. novembra, slavio sa 2:0. Strelci su bili Dimitris Papajoanu u 18. i Tomas Mavros u 26. minutu.
U nezaboravnom revanšu, odigranom 8. decembra na beogradskoj “Marakani” pred 70 hiljada gledalaca, Zvezda je od 34. minuta vodila 3:1 i imala skoro čitavih sat vremena da još jednim golom obezbedi plasman u četvrtfinale Kupa UEFA. Ali sve se pretvorilo u antičku tragediju …Atinjani su te sezone pružili sjajne igre u Evropi. Nakon što su u dvomeču bili bolji od Zvezde, u četvrtfinalu su nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca eliminisali i engleski Kvins Park Rendžers.
Ispostaviće se da je Juventus bio glavni dželat klubovima koji su eliminisali naše predstavnike u Kupu UEFA. Nakon što su zaustavili Magdeburg u četvrtfinalu, Torinjani su u polufinalu ukupnim rezultatom 5:1 (4:1 u Torinu i 1:0 u Atini) eliminisali i AEK.
AEK je te sezone završio kao četvrti u nacionalnom fudbalskom šampionatu i obezbedio učešće u Kupu UEFA.