Olimpijske igre u Seulu: Strelci “pogodili” prve medalje

Logo Olimpijskih igara u Seulu 1988. godine

Jugoslavija do Seula nikada nije osvojila medalju u streljaštvu na olimpijskim igrama, a već nakon četvrtog dana imala ih je već dve, i to jednu zlatnu! Fudbaleri su delimično popravili utisak u odnosu na loše izdanje iz premijernog meča sa Australijom, košarkaši su zabeležili rutinsku pobedu, rukometaši su poraženi od Sovjetskog Saveza i praktično ostali bez većih izgleda da odbrane zlatnu olimpijsku medalju …

Od početka Igara, svi bokseri su zabeležili pobede i sve veslačke posade koje su nastupile obezbedile su prolaz u polufinale. Rvači su u dosadašnjem toku takmičenja beležili promenjive uspehe, nekima od njih sledi borba za medalje …

TREĆI DAN, 19. SEPTEMBAR 1988. GODINE

Jasna-Jaca Šekarić

Jasna-Jaca Šekarić

Prva medalja za Jugoslaviju! Beograđanka na “privremenom radu” u Osijeku Jasna Šekarić osvojila je bronzanu medalju u streljaštvu.

Vukašin Dobrašinović odlično je započeo bokserski turnir, jer je u prvom kolu eliminisao šampiona Evrope. Košarkašice su takođe startovale pobedom – teže nego što se očekivalo, pala je Kina. Četverac sa kormilarom i dvojac bez kormilara plasirali su se u polufinale veslačkog takmičenja. Rvači Franc Podlešek i Jožef Tertei došli su nadomak medalje. Strelci Ester Poljak, Goran Maksimović i Srećko Pejović nisu uspeli da uđu u finale …

Članica Streljačkog klub “Osijek” Jasna Šekarić osvojila je bronzanu medalju u gađanju sportskim pištoljem, 25 metara, pogodivši 686 krugova.

Šekarićeva je do finala bila briljantna, kvalifikacije je završila na prvom mestu sa 591 krugom, što je bio novi olimpijski rekord. Ona je u finalu iz dve serije po pet hitaca imala samo pet “desetki” i pet “devetki”, što su iskoristile “zlatna” Nina Salukvadze iz SSSR-a i “srebrna” Japanka Tomoko Hasegava, pogodivši u finalu po devet “desetki” i jednu “devetku”. Šekaričeva je imala isti broj krugova kao i drugplasirana Hasegava (po 686), ali je Japanka osvojila srebrnu medalju zbog boljeg gađanja u finalu.

Druga naša predstavnica Ester Poljak je u istoj disciplini podelila 18. mesto, u konkurenciji 35 takmičarki.

Jasna je u Seul došla kao dvostruki pobednik Svetskog kupa i bivša šampionka Evrope. Na predolimpijskom turniru u Seulu zauzela je drugo mesto iza Kineskinje Lui, ali je kineska reprezentativka naknadno diskvalifikovana zbog dopinga.

Košarkašice Jugoslavije namučile su se protiv Kine i zabeležile tesnu 56:53 pobedu. Činilo se tokom prvog poluvremena da će to biti lagani trijumf, s obzirom da su “plave” vodile i sa 12 poena.

Borbene Kineskinje su se vratile u meč i čak povele u trećem minutu drugog dela. Takvom razvoju situacije doprineli su problemi sa dve ključne igračice. Naš košgeter Danira Nakić se povredila i nije mogla da pruži pravi učinak u drugom poluvremenu, a stvar se dodatno zakompilikovala kada je prvi centar Razija-Raza Mujanović zbog pet ličnih grešaka morala ranije sa parketa. To je dalo prostora gorostasnim kineskim centrima, pa su rivalke čak bile u prilici da “trojkom” odvedu meč u produžetak …

JUGOSLAVIJA: Stojna Vangelovska 5, Mara Lakić 3, Žana Lelas, Eleonora Vild, Kornelija Kvesić, Danira Nakić 13, Slađana Golić 8, Polona Dornik, Razija Mujanović 11, Vesna Bajkuša, Anđelija-Anđa Arbutina 12, Bojana Milošević 4.

Gotovo savršen nastup rvača grčko-rimskim stilom trećeg dana Olimpijskih igara. Jožef Tertei je u kategoriji do 100 kilograma ostvario sve tri pobede – u prvom kolu je savladao Dušana Masara iz Čehoslovačke, u drugom kolu je bio bolji od Japanca Masašike Fakube, dok je u trećem pobedio Rumuna Andreja Vasilea.

Jugoslovenski rvač do 74 kilograma Franc Podlešek je u prvom kolu “tušem” u drugom minutu pobedio Španca Oskara Sančeza, u drugom je diskvalifikacijom poražen od Amerikanca Dejvida Batlera, ali je briljirao već u sledećem meču kada je sa 3:0 bio bolji od aktuelnog vicešampiona sveta Poljaka Jozefa Trača.

Obojicu naših rvača samo je pobeda delila od medalje.

Obe posade koje su nastupile prvog dana veslačkih takmičenja plasirale su se u polufinale. Četverac sa kormilarom u sastavu: Vladimir Banjanac, Zlatko Celent, Sead Marušić i Lazo Pivač, sa kormilarom Dariom Vargom, u svojoj grupi stigao je kao treći, u vremenu 6:12,33 minuta.

Dvojac bez kormilara – Bojan Prešern Sadik Mujkić, osvojio je prvo mesto u svojoj grupi, sa vremenom 6:36,35 minuta.

Prvak Mediterana poluvelteraš Vukašin Dobrašinović pobedio je u prvom kolu aktuelnog evropskog šampiona Bugarina Borislava Abadijeva sa 3:2 u poenima. Odlučila je prva runda u kojoj je 24-godišnji Beranac imao inicjativu.

Strelci Goran Maksimović i Srećko Pejović nisu uspeli da uđu u finale gađanja malokalibarskom puškom slobodnog izbora.

U konkurenciji 55 takmičara, aktuelni pobednik Svetskog kupa Maksimović našao se između 11. i 15. mesta sa 596 krugova. dok je Srećko Pejović, u svom prvom nastupu na svojim trećim olimpijskim igrama, zauzeo 47. mesto sa 588 krugova.

Kao senzacija odjeknuo je rezultat fudbalskog turnira – Zambija je sa 4:0 deklasirala Italiju, koja je u Južnu Koreju doputovala sa velikim očekivanjima i igračima kao što su Mauro Tasoti, Luiđi de Agostini, Ćiro Ferara, Masimo Mauro, Andreo Karnevale … “Azuri” su dobro zapamtili prezime Bvalja – Kaluša Bvalja je tri puta, a Džonson Bvalja jednom matirao golmana Stefana Takonija.

Trenutak kada Luganis udara glavom o dasku ...

Trenutak kada Luganis udara glavom o dasku …


U devetoj seriji kvalifikacija u skokovima sa daske olimpijski pobednik iz Los Anđelesa Amerikanac Greg Luganis, u pokušaju da izvede dva i po salta napred, udario je glavom u dasku pre ulaska u vodu. Srećom, bez težih posledica, tako da je Luganis nastupio u finalu i suvereno osvojio zlatnu medalju.

Dvadesetogodišnji Australijanac Dankan Armstrong priredio je prvo veliko iznenađenje u plivačkim takmičenjima trijumfom na 200 metara slobodnim stilom u vremenu novog svetskog rekorda – 1:47,25 minut. Iza sebe je ostavio prve favorite trke Amerikanca Mata Bjondija i Nemca Mihaela Grosa. Bjondi je bio treći, a prvi na svetskim tablicama Gros završio je tek na petom mestu.

ČETVRTI DAN, 20. SEPTEMBAR 1988. GODINE

Dvadesetpetogodišnji Jagodinac Goran Maksimović nadmoćno je uzeo zlatnu medalju u gađanju vazdušnom puškom na 10 metara. U finale je ušao sa najboljim rezultatom, “upucavši” 594 od mogućih 600 krugova, što je bio novi olimpijski rekord.

Gađajući sa još 10 metaka, Maksimović je završio takmičenje sa ukupno 695,6 krugova, novim olimpijskim rekordom. Drugoplasirani Francuz Nikola Bertelo imao je 694,2, a trećeplasirani Zapadni Nemac Johan Riderer 694.

– Bilo je teško u prvom delu izboriti finale, za mene teže nego u finalu postati šampion. Kada sam dospeo do završnice, bilo je lakše, osećao sam, čim sam dohvatio pušku, da imam medalju. A kada sam odmakao rivalima, verovao sam i u zlato – sijao je od sreće skromni Jagodinac.

Goran Maksimović

Goran Maksimović

Naš drugi predstavnik u ovoj disciplini Slovenac Rajmond Debevec zauzeo je 25. mesto sa 585 krugova.

Nakon velike pobede nad velikim rivalom SSSR-om, košarkaši su u drugom kolu “A” grupe imali lakši trening protiv Centralnoafričke Republike – 102:61 (51:21).

Selektor Dušan-Duda Ivković mogao je da kombinuje i tokom susreta na parket pošalje sve igrače, izuzev Tonija Kukoča zbog lakše povrede skočnog zgloba.

JUGOSLAVIJA: Petrović 17, Radulović 7, Čutura 10, Kukoč, Paspalj 12, Obradović 10, Zdovc 10, Vranković 12, Divac 10, Arapović 2, Rađa 5, Cvjetičanin 7.

Bokser srednje kategorije Darko-Dare Dukić lako je u prvom kolu izašao na kraj sa Vilijamom Lesivom sa Zapadne Samoe, primoravši sudiju da prekine meč u drugoj rundi.

Fudbaleri su popravili bledi utisak sa premijerne utakmice protiv Australije i zabeležili prvu pobedu na turniru, 3:1 (1:0) protiv Nigerije.

Urodila je plodom Osimova oštra kritika, pa su naši fudbaleri zaigrali znatno angažovanije, organizovanije i kolektivnije, naročito Dragan Stojković, prema kome su najčešće i išle otrovne medijske strelice nakon susreta sa “kengurima”.

Popularni Piksi je uspešno dirigovao igrom “plavih” i pri tom bio dvostruki strelac (u 30. minutu sa bele tačke i u 70.). Refik Šabanadžović je dodao još jedan gol, a Jekini je u finišu meča pogodio za Nigerijce.

JUGOSLAVIJA: Stojanović, Spasić, Stanojković, Katanec, Jozić, Barbarić, Šabanadžović (Milošević), Stojković, Šuker (Brnović), Savevski, Mihić.

Počeo je i turnir u tenisu, sportu koji se nakon dužeg izbivanja, vratio u zvanični program olimpijskih igara. Teniska takmičenja održala su se još na prvim olimpijskim igrama modernog doba u Atini 1896. godine, ali zbog sukoba stavova Međunarodnog olimpijskog komiteta i Međunarodne federacije za tenis na travi oko nastupa igrača sa amaterskim statusom, tenis je nakon 1924. godine nestao sa spiska olimpijskih sportova.

Dva puta se vraćao, ali kao demonstracioni sport – u Meksiku 1968. i Los Anđelesu 1984. godine, da bi u Seulu konačno dobio status jednak drugim olimpijskim sportovima.

Naš najbolje rangirani teniser i petnaesti nosilac na turniru Slobodan-Boba Živojinović prošao je u drugo kolo pobedom nad Mortenom Kristijansenom (7:5, 6:2, 6:4). Danac, kome je najbolji plasman na svetskoj rang-listi bio 250. mesto (u aprilu te godine), u Seul je doputovao kao zamena za Šveđanina Matsa Vilandera, koji je otkazao učešće.

Zvanični olimpijski i svetski šampioni, rukometaši Jugoslavije predali su se Sovjetima bez ispaljenog metka – 18:24 (7:10), u derbiju prvog kola “A” grupe. Zbog karakterističnog sistema takmičenja, taj poraz označio je i oproštaj “plavih” od zlatne medalje. Naime, 12 ekipa bilo je podeljeno u dve grupe i prvoplasirane su igrale finale, a drugoplasirane su se borile za bronzanu medalju. Dakle, trebalo je pobediti sve naredne protivnike i čekati neki kiks Sovjetskog Saveza …

Na organizovanu odbranu protivnika, “plavi” su jurišali individualnim akcijama, pre svega Vujovića i Portnera. Dodamo li tome i izuzetno raspoloženog golmana “Zbornaje komande” Andreja Lavrova, ubedljiv poraz bio je samo logičan epilog.

JUGOSLAVIJA: Mirko Bašić, Momir Rnić 2, Zlatan Saračević 1, Iztok Puc 3, Irfan Smailagić, Zlatko Portner 2, Veselin Vujović 8, Boris Jarak, Alvaro Načinović, Slobodan Kuzmanovski 2, Rolando Pušnik.

I treća veslačka posada prošla je u polufinale. Dvojac sa kormilarom, u sastavu Sašo Mirjanič, Milan Janša i kormilar Roman Ambrožič, osvojio je drugo mesto u svojoj grupi sa vremenom 7:14,96 minuta, odmah iza posade Sovjetskog Saveza.

Rvač grčko-rimskim stilom u kategoriji do 100 kilograma Jožef Tertei savladao je predstavnika SSSR-a Gurama Gedekaurija.

Manje uspešan bio je rvač grčko-rimskim stilom u kategoriji do 57 kilograma Zoran Galović. Poražen je od Finca Keija Pehkonena, a pošto je u prvom kolu od njega bio bolji Bugarin Stojan Balov, za njega je takmičenje završeno.

Nandor Sabo je u kategoriji do 68 kilograma pobedio Marokanca Saida Souakena, nakon neuspeha u prethodnom kolu kada ga je porazio Finac Tapio Sipila.

Goran Kasum je u kategoriji do 82 kilograma takođe zabeležio pobedu i poraz. U prvom kolu ga je savladao Finac Timo Niemi, ali je Kasum u drugom skupio glavu i savladao domaćeg takmičara Kim Sang-Kjua …

Sve u svemu, Jugoslavija je nakon četvrtog takmičarskog dana sa po jednim zlatom i bronzom zauzimala visoko deveto mesto na listi osvajača medalja. Prvi je bio Sovjetski Savez sa 11 (šest zlata), druga Bugarska sa šest (tri) i treće SAD sa pet medalja (dva zlata) …

Na regatnoj trci jedrilica desio se i jedan incident. Helikopter sa dvojicom kamermana Australijske televizije i dvojicom članova posade srušio se u more nedaleko od jedrilica koje su učestvovale u regati. Srećom, niko nije stradao, niti je teže povređen.

Učinjena je samo izvesna materijalna šteta jer je voda ušla u unutrašnjost helikoptera, a u morskoj vodi je proces oksidacije znatno brži zbog soli koja deluje kao katalizator na elektro-hemijsku reakciju oksidacije …

PETI DAN, 21. SEPTEMBAR 1988. GODINE

Strelci su nastavili žetvu medalja. Još se nije stišalo oduševljenje zbog bronze i zlata Jasne Šekarić, odnosno Gorana Maksimovića, a iz dalekog Seula stigla je vest o još jednom najsjajnijem odličju – Šekarićeva je u gađanju vazdušnim pištoljem osvojila prvo mesto uz novi svetski rekord od 498,5 krugova!

Nakon kvalifikacija prvo mesto je držala Nina Salukvadze iz Sovjetskog Saveza, koja je Jasnu prestigla u finalu sportskog pištolja i uzela zlato. Iako je rivalka u kvalifikacijama postigla novi svetski rekord (390 krugova), Šekarićevu to nije obeshrabrilo, već joj se revanširala punom merom i gotovo savršenim gađanjem u završnici takmičenja osvojila drugu zlatnu medalju za Jugoslaviju na Olimpijskim igrama u Seulu.

Poput rukometaša, i vaterpolisti su u Seul doputovali kao prvi favoriti jer su bili aktuelni olimpijski i svetski šampioni. Ali i oni su loše ušli u turnir, zabeleživši poraz u reprizi olimpijskog finala iz Los Anđelesa četiri godine ranije – SAD su slavile sa 7:6 (1:1, 1:1, 2:2, 3:2).

Naši su vodili tokom većeg dela susreta, jednom i sa dva gola razlike (4:2), ali je završnica pripala rivalu, koji je pet sekundi pre isteka meča postigao pobedonosni gol.

JUGOSLAVIJA: Aleksandar Šoštar, Deni Lušić 2, Dubravko Šimenc 1, Perica Bukić, Veselin Đuho, Dragan Andrić 2, Mirko Vičević 1, Igor Gočanin, Mislav Bezmanlinović, Tomislav Paškvalin, Igor Mlanović, Goran Rađenović, Renco Posinković.

Devetnaestogodišnji talentovani teniser iz Splita Goran Ivanišević platio je danak neiskustvu i elimisan je već u prvom kolu pojedinačne konkurencije od Novozelanđanina Kelija Everndena – 6:7, 3:6, 3:6.

Olimpijske šampionke iz Los Anđelesa rukometašice Jugoslavije tesnom (19:18) pobedom nad Amerikankama započele su turnir u Seulu.

“Plave” su, doduše, vodile čitav susret, ali nisu delovale ubedljivo u utakmici protiv autsajdera. Štaviše, dozvolile su rivalkama da u finišu susreta dođu na samo gol deficita.

JUGOSLAVIJA: Dragica Đurić, Dragana-Gaga Pešić 1, Zita Galic 5, Ljubinka Janković 2, Mirjana Đurica 2, Nataša Kolega 1, Slavica Đukić, Ljiljana Mugoša 5, Desanka Stojanović 2, Slavica Rinčić.

Košarkaši su pobedili domaćina Južnu Koreju sa 104:92 (48:46), ali su zbog ležernog pristupa utakmici prilično naljutili selektora Dudu Ivkovića. “Plavi” su vodili čitav susret, ali nikada više od 10 poena.

Nošeni frenetičnom podrškom 10 hiljada gledalaca, domaći košarkaši se nisu predavali, a s obzirom da zbog visinske razlike nisu imali šta da traže pod košem, glavno oružje u napadu bio im je šut sa daljine (šut za tri poena – 11 od 22).

JUGOSLAVIJA: Petrović 22, Radulović 7, Čutura 16, Paspalj 9, Obradović 9, Zdovc 2, Vranković 8, Divac 13, Arapović, Rađa, Cvjetičanin 18.

Treći nastup i treća pobeda boksera! Poluteškaš Damir Škaro je u prvom kolu sa 3:2 pobedio Bugarina Dejana Kirilova.

– Mislim da je moja pobeda ubedljivija od odluka sudija. Ali tako je to u boksu, uvek se može dogoditi neko iznenađenje – mudro je zborio Škaro.

Ekipa od šestorice rvača grčko-rimskim stilom završila je takmičenje bez medalje!

Nandor Sabo je u kategoriji do 68 kilograma pobedio Klaudija Pasarelija iz Zapadne Nemačke, ali je onda poražen od Japanca Jasuširo Okube. Kako mu je to bio drugi poraz, završio je takmičenje.

Goran Kasum je poražen u kategoriji do 82 kilograma od Mihaila Mamiašvilija iz SSSR-a, koji je u nastavku takmičenja postao olimpijski šampion. Kasum je u borbi za peto mesto pobedio Šveđanina Magnusa Fredriksona.

Jožef Tertei je bez borbe dobio meč za peto mesto, jer se Korejanac Jo Jong-Tae zbog povrede nije pojavio na strunjači.

Kasum i Tertei praktično su jedini naši rvači koji su stigli do finalne runde takmičenja.

Hahaha, fantastično! Nakon petog takmičarskog dana, Jugoslavija je sa dve zlatne i jednom bronzanom medaljom u konkurenciji 159 zemalja zauzimala šesto mesto na listi osvajača medalja! Prvi je bio Sovjetski Savez sa 18 (sedam zlatnih), druge SAD (11/5), a treća Istočna Nemačka (12/4). Ispred su bile još Bugarska i Južna Koreja …